Menu

Polacy coraz częściej zakładają fundacje

Polacy coraz częściej zakładają fundacje
Zakładanie fundacji staje się coraz bardziej atrakcyjne. (Fot. Getty Images)
Polacy coraz częściej zakładają fundacje. W 2018 r. powstało niemal 6,5 tys. nowych organizacji społecznych - podaje Stowarzyszenie Klon/Jawor, badające sytuację polskich organizacji społecznych.
Reklama

W 2018 r. powstało prawie 6,5 tys. nowych organizacji społecznych, w tym ponad 4 tys. stowarzyszeń i ponad 2 tys. fundacji. Oznacza to, że obecnie proporcja nowopowstających stowarzyszeń do nowopowstających fundacji jest jak dwa do jednego. Jeszcze w 2011 r. powstawało trzy razy więcej stowarzyszeń niż fundacji, a w 2007 różnica była siedmiokrotna.

Zakładanie fundacji staje się coraz bardziej atrakcyjne, bo "zarządzanie nią jest łatwiejsze i szybsze ze względu na jej specyfikę organizacyjną, opartą na majątku, a nie na kapitale ludzkim – można to robić jednoosobowo" - podano w komunikacie, powołując się na hipotezy ekspertów.

Prowadzenie stowarzyszenia wymaga natomiast, zdaniem ekspertów, kompetencji społecznych i komunikacyjnych, a także poszanowania dla procedur demokratycznych dających głos każdemu członkowi.

Panuje powszechne przekonanie, że fundacje powoływane są w większości po to, żeby pomagać chorym dzieciom. (Fot. Getty Images)

Autorzy raportu wskazują, że na temat organizacji społecznych jest w Polsce wiele stereotypowych przekonań, a obraz sektora pozarządowego jest uproszczony. Stereotypy dotyczą m.in. miejsca działania organizacji pozarządowych.

"Duże, ogólnopolskie organizacje są bardziej widoczne, więc rozpowszechnione jest przekonanie, że to jedyny model działania organizacji, gdy tymczasem połowa organizacji zlokalizowanych jest na wsi i w małych miejscowościach" - podano.

Panuje również powszechne przekonanie, że fundacje i stowarzyszenia powoływane są w większości po to, żeby pomagać chorym dzieciom. "Trzeba pamiętać, że organizacje odpowiadają na potrzeby wszystkich: od dzieci po seniorów, od najbardziej potrzebujących po najbardziej aktywnych, dla społecznego zysku" - wskazano.

  Komentarze
  • Pire z dżemem
   31 grudnia 2019, 14:41

   chciałbym wierzyć że wszystkie te fundacje mają na celu pomoc innym ludziom a nie dojenie kasy od frajerów.hapi nu jer

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama