Menu

Polacy boją się powrotu do biur po pandemii

Polacy boją się powrotu do biur po pandemii
Aż 7 na 10 ankietowanych Polaków wyraża brak gotowości na powrót do pracy stacjonarnej. (Fot. PAP)
Praca zdalna, choć początkowo wzbudzała powszechne obawy, teraz jawi się jako nowa normalność, z której wielu z nas nie chce już rezygnować. Opublikowany właśnie raport ujawnił, że Polacy sceptycznie podchodzą do kwestii powrotu do biur po pandemii – 44 proc. naszych rodaków deklaruje, że perspektywa ta wywołuje u nich stres i niepewność.
Reklama
Reklama

Wybuch pandemii sprawił, że większość Polaków musiała zmienić tryb pracy ze stacjonarnego na zdalny. Choć przyzwyczajenie się do nowych realiów dla wielu nie było łatwe, z biegiem czasu oswoili się z wykonywaniem zawodowych obowiązków w domowym zaciszu – do tego stopnia, że teraz trudno jest im sobie wyobrazić powrót do dawnej normalności. Takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie raportu "Powrót firm do biura a pandemia Covid-19", który został przeprowadzony przez Dailyfruits.

Raport ujawnił, że aż 44 proc. Polaków pracujących zdalnie, na wieść o planowanym powrocie do biura odczuwa stres i zaniepokojenie. Obojętność względem tej perspektywy deklaruje 18 proc. rodaków, natomiast ulgę związaną z powrotem do biura czuje 16 proc. respondentów. Stres, który towarzyszy wielu pracownikom żegnającym się powoli z home office, wynika z obaw o własne zdrowie oraz braku poczucia bezpieczeństwa.

Lęk ten sprawia, że 7 na 10 ankietowanych deklaruje brak gotowości na powrót do biura. Wśród największych barier respondenci wymienili uciążliwe dojazdy, a także fakt, że przyzwyczaili się do pracy zdalnej i na przestrzeni ostatnich miesięcy wypracowali nową rutynę, której nie mają ochoty drastycznie modyfikować. Kolejnym powodem sceptycyzmu pracowników są kłopoty z zorganizowaniem opieki nad dziećmi. Rodzice nie wiedzą bowiem, na jakich zasadach będą funkcjonować żłobki, przedszkola i szkoły.

Niemal połowa ankietowanych rozważa możliwość pracy w modelu hybrydowym, który zakłada podział tygodnia na dni pracy zdalnej i stacjonarnej. Choć 21 proc. badanych uważa, że praca hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem, wśród wszystkich ankietowanych dominuje pozytywne nastawienie do tego modelu. Powracający do biur pracownicy wiedzą, co osłodziłoby im trudny etap adaptacji do nowej rzeczywistości. Aż 65 proc. pracowników chciałoby otrzymać od szefa upominek z tej okazji.

Czytaj więcej:

Szef Goldman Sachs: "Praca zdalna to coś nienormalnego"

Raport: Jak zmieni się praca zdalna po pandemii

Public Health England: Zalecamy pracę z domu nawet po 19 lipca

  Komentarze
  • M
   26 lipca, 07:54

   Jak komus sie nie chce robic to zawsze cos wymysli

  • Daro
   26 lipca, 10:29

   A czego się boją.? Pseudo pandemi?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama