Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy bardziej optymistyczni niż większość Europejczyków

Polacy bardziej optymistyczni niż większość Europejczyków
Ekspert" Czujemy się nadal "zieloną wyspą" w Europie. (Fot. Getty Images)
Polacy i Austriacy najlepiej oceniają sytuację gospodarczą swych krajów - wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey, którego polską część przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinia. 34 proc. polskich respondentów obawia się pogorszenia swych finansów, podczas gdy w np. we Włoszech to aż 52 proc.
Reklama
Reklama

Badanie zostało zrealizowane przez sieć niezależnych agencji, które poprosiły mieszkańców dwudziestu dwóch krajów na świecie o ocenę sytuacji ekonomicznej osobistej oraz kraju, w którym żyją. "Jesteśmy w pierwszej trójce krajów z Europy, gdzie ta ocena jest najbardziej pozytywna" - twierdzą przedstawiciele ARC Rynek i Opinia.

Jak wynika z badań, 36 proc. respondentów w Polsce uważa, że trudniej im związać koniec z końcem niż rok temu, podczas gdy w Austrii jest to 28 proc. Dla porównania, w Grecji odsetek osób, które gorzej oceniają swoją sytuację wynosi 52 proc., natomiast we Francji - 57 proc.

Co ciekawe, pogorszenia sytuacji ekonomicznej obawia się w Polsce 34 proc. respondentów, w Austrii - 26 proc., natomiast w Irlandii - 17 proc. Znacznie bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość Brytyjczycy (47 proc.), Francuzi (49 proc.) a także Włosi (52 proc.).

Znacznie bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość Brytyjczycy. (Fot. Getty Images)

Według ARC, na poziom satysfakcji i wskaźniki optymizmu konsumenckiego wpływ ma przede wszystkim koniunktura oraz zwiększająca się zasobność portfela Polaków. Powołując się na dane GUS twierdzą oni, że średnie miesięczne dochody brutto, podwoiły się od 2000 roku. To - według ekspertów - sprawia, że Polacy "czują się bardziej pewnie i mają mniej obaw dotyczących tego, co ich czeka."

"Można powiedzieć, że czujemy się nadal zieloną wyspą w Europie" - komentuje Krzysztof Szczerbacz, kierownik zespołu Badawczego w ARC Rynek i Opinia. Zauważa, że w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła samoocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych i gospodarczej kraju.

Jednocześnie - jak twierdzi - w miarę jak lepiej nam się powodzi, chcemy coraz bardziej racjonalnie wydawać pieniądze. "Jeśli chodzi o aktualną ocenę perspektyw, kluczowy jest własny status materialny, a miej ważne są aspekty polityczne. Istotne jest to, ile mamy pieniędzy w kieszeni i czy starcza nam do pierwszego" - wskazuje Szczerbacz.

Czytaj więcej:

Sondaż: Brytyjczycy nie wierzą parlamentowi ws. Brexitu

Europejczycy coraz bardziej otwarci na mniejszości, ale Polacy w tyle

Badanie: 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama