Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy na Islandii opowiedzą o swoich losach

Polacy na Islandii opowiedzą o swoich losach
Na Islandii mieszka oficjalnie 9 049 Polaków. Najwięcej rodaków (3 tys. osób) można spotkać w stolicy kraju, Reykjaviku. (Fot. Thinkstock)
Opowieści o naszych rodakach, którzy wyemigrowali na Islandię, zbiorą w sierpniu uczestnicy projektu 'Polacy na Islandii'. Zadanie polega na zebraniu i opracowaniu relacji Polaków osiadłych na Islandii oraz Islandczyków mających kontakt z polską kulturą.
Reklama
Reklama

Jak poinformował dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu Marek Mutor, realizacja tego historyczno-socjologicznego projektu jest finansowana z tzw. funduszy norweskich NGO i będzie kosztować ok. 300 tys. zł.

W sierpniu tego roku zrealizują go młodzi naukowcy – studenci i doktoranci - z Polski i Islandii, wybrani w ramach naboru ogłoszonego 15 maja. Ten etap projektu realizowany będzie w Reykjaviku i jego okolicach.

Jak dodał Mutor, grupa badawcza z Polski wyjedzie na Islandię, by tam wraz z grupą młodych naukowców islandzkich uczestniczyć w warsztatach oral history, prowadzonych przez polskich i islandzkich ekspertów. Szkolenia będą połączone z wycieczkami krajoznawczymi oraz zajęciami z kultury i historii najnowszej Islandii i Polski.

Dyrektor wyjaśnił, że badacze zbiorą relacje na temat emigracji i życia na Islandii członków Polonii i Islandczyków mających kontakt z polską kulturą.

Po zakończeniu badań fragmenty tych relacji zostaną opublikowane na stronie projektu oraz zarchiwizowane w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Posłużą też do opracowania wystawy, która zostanie zaprezentowana w grudniu 2015 r. we Wrocławiu oraz będzie udostępniana w wersji online.

Mutor zaznaczył, że historia mówiona jest tym elementem badań naukowych, który w Polsce nie ma jeszcze dużych tradycji, dlatego też projekt ma przede wszystkim walor szkoleniowy.

„Chcemy, by dzięki tym warsztatom i ich efektom młodzi naukowcy – historycy czy socjolodzy – docenili wartość takiego mówionego przekazu. Będą mogli się nauczyć, jak w przyszłości zbierać mówione opowieści i je wykorzystywać. To najważniejszy cel naszego projektu” - wyjaśnił dyrektor wrocławskiego ośrodka.

Jak podkreślił, sama Polonia na Islandii jest niezwykle ciekawa, ponieważ niewiele o niej wiadomo, a tworzy znaczącą część islandzkiego społeczeństwa – szczególnie w ostatnich latach.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez osiem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama