Menu

Pogoda nie pomogła: Konsumenci w UK wydali rekordowo mało

Pogoda nie pomogła: Konsumenci w UK wydali rekordowo mało
Słońce świeciło, ale sprzedaż i tak spadała. (Fot. Getty Images)
Lipcowe upały w Wielkiej Brytanii nie przyczyniły się do wzrostu wydatków konsumenckich, które - ze względu na niepewność związaną z Brexitem i powolny wzrost płac realnych - spadły do nowego minimum.
Reklama

Średnia sprzedaż detaliczna w ciągu 12 miesięcy do lipca wzrosła zaledwie o 0,5 proc., co - jak podkreśla British Retail Consortium (BRC) i KPMG - jest rekordowo słabym wynikiem.

Eksperci cytowani przez BBC zaznaczają, że "wymagające środowisko handlowe" zbiera żniwo zarówno na ulicach handlowych, jak i w sklepach internetowych. Co więcej, sprzedaż artykułów spożywczych, która zwykle rośnie gdy świeci słońce, tym razem była "niezadowalająca".

Szef handlu detalicznego w KPMG, Paul Martin, zauważył, że sprzedaż produktów nieżywnościowych - w tym odzieży, wzrosła w lipcu tylko o 3,7 proc. W tym samym miesiącu ub. roku wskaźnik ten wynosił 7,5 proc.

Brexitowa niepewność uderzyła też w handel internetowy. (Fot. Getty Images)

Dlaczego handel w UK kuleje? Jak tłumaczy Helen Dickinson z BRC, "połączenie powolnego wzrostu płac realnych i niepewności w sprawie Brexitu spowodowało, że wydatki konsumentów zaczęły słabnąć".

Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), wzrost wynagrodzeń przyspieszył do 3,6 proc. w ciągu roku do maja. Jednak po uwzględnieniu inflacji, siła nabywcza płac była poniżej średniej odnotowanej przed kryzysem finansowym w 2008 r.

Średnie wynagrodzenie w maju br. wyniosło 468 funtów tygodniowo, w porównaniu ze szczytem sprzed recesji wynoszącym 473 funty w kwietniu 2008 roku.

  Komentarze


  • Jabol
   6 sierpnia, 19:44

   A będzie jeszcze gorzej

  • Ono
   6 sierpnia, 23:29

   Oszczędzają bo następne 5 lat beday wcinać meatballs z Asda for 50p lol. A jak ktoś zamożniejszy to bedzie mógł sobie na zmianę meatballsy i beans in tomato sauce wcinać hehe. Mrożonki też z pewnością będą się lepiej sprzedawać.

  • Anna
   7 sierpnia, 08:07

   Charity schops odnotowaly wieksza sprzedaz, niz inne sklepy

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.11.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.264 złUSD 3.862 złCHF 3.880 zł

  Sport


  Reklama