Menu

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii opóźniona przez Brexit

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii opóźniona przez Brexit
Brexit namieszał nawet w płacach Irlandczyków. (Fot. Getty Images)
Irlandczycy będą musieli poczekać na decyzję rządu ws. podwyżki płacy minimalnej. Wszystko przez zawirowania wokół Brexitu - informuje TheJournal.ie.
Reklama

Dzięki podwyżce, rekomendowanej przez Low Pay Commission, krajowa płaca minimalna dla dorosłych wzrosłaby o 30 centow do 10,1 euro za godzinę, przekraczając tym samym po raz pierwszy próg 10 euro.

Mimo że zalecenia komisji zostały w tym tygodniu zaakceptowane przez rząd, to - jak wyjaśniła minister ds. zatrudnienia i ochrony socjalnej, Regina Doherty - ​​przy podejmowaniu tej decyzji brano pod uwagę scenariusz uporządkowanego Brexitu.

"Dlatego wynagrodzenie pozostanie na dotychczasowym poziomie 9,8 euro za godzinę, dopóki nie będzie większej jasności w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - poinformowała Doherty.

12,3 euro uważana jest za stawkę zapewniającą "godne życie" w Irlandii. (Fot. Getty Images)

W ostatnich latach zalecenia Low Pay Commission były zazwyczaj akceptowane przez rząd jesienią i wchodziły w życie od stycznia kolejnego roku.

Jak zauważa TheJournal.ie, nawet jeśli płaca minimalna wzrośnie o 30 centów, to nadal będzie znacznie poniżej 12,3 euro za godzinę, która uważana jest za stawkę zapewniającą "godne życie" w Irlandii.

Sekretarz generalna Irish Congress of Trade Unions, Patricia King, określiła odroczenie podwyżki płac jako "naganne". "W ten sposób ​​rząd ukarał ok. 130 tys. najgorzej opłacanych pracowników w kraju" - stwierdziła szefowa organizacji związkowej.

Czytaj więcej:

Bezpłatny urlop, brak payslipów. Nielegalne praktyki pracodawców w UK "zbyt powszechne"

Premier Irlandii: Przesunięcie Brexitu lepsze niż Brexit bez porozumienia

Brexit: Wielka Brytania i Irlandia "widzą szansę na porozumienie"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości