Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Planowali zamach terrorystyczny w Polsce? ABW zatrzymała 3 podejrzanych

Planowali zamach terrorystyczny w Polsce? ABW zatrzymała 3 podejrzanych
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego została utworzona w 2002 roku po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje: ABW oraz Agencję Wywiadu. (Fot. ABW)
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby, którym prokuratura postawiła zarzuty gromadzenia środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym. Cała trójka została dzisiaj aresztowana na trzy miesiące - poinformowała białostocka prokuratura.
Reklama
Reklama

Chodzi o śledztwo prowadzone w Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku, a "powierzone" Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował rzecznik tej prokuratury Janusz Kordulski.

Rzecznik ABW Maciej Karczyński potwierdził zatrzymanie trzech osób związanych z działalnością terrorystyczną, nie chciał jednak ujawniać szczegółów.

Ze źródeł zbliżonych do śledztwa wynika, że zatrzymani najprawdopodobniej są Czeczenami.

Oficjalnie białostocka prokuratura nie udziela żadnych innych informacji, poza wydanym krótkim komunikatem. Nie wyjaśnia więc m.in., jaki jest zakres jej śledztwa, od kiedy jest prowadzone i kim są zatrzymani.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ABW wspólnie z białostocką prokuraturą prowadzi m.in. śledztwo dotyczące funkcjonowania na terenie Polski komórki wsparcia logistycznego Państwa Islamskiego.

W raporcie podsumowującym działania ABW w 2014 roku była mowa o tym, iż Agencja prowadzi to śledztwo, a także wyjaśnia sprawę udziału obywateli Polski w walkach w Syrii. Tam także nie podano żadnych szczegółów - napisano jedynie, że oba śledztwa prowadzone są pod nadzorem "właściwych prokuratur".

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PO) poinformował, że ocenia akcję ABW jako sukces tej służby. Dodał, że to jeden z efektów prac, o których Agencja informowała w swoim raporcie. "Podczas kolejnego posiedzenia komisji mamy omawiać pracę kontrwywiadowczą i antyterrorystyczną na odcinku wschodnim, ale też zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego. Wtedy powinniśmy poznać więcej szczegółów o akcji ABW" - stwierdził.

W ocenie Marka Opioły (PiS) logika każe wiązać zatrzymania z informacją z raportu ABW. "Jak rozumiem, jest to realizacja wcześniejszych zapowiedzi ze strony ABW. Będziemy chcieli poznać szczegóły, ponieważ to pierwszy przypadek, kiedy dochodzi do zatrzymania osób, które mogą być zaangażowane w działalność terrorystyczną na rzecz Państwa Islamskiego w Polsce" - zauważył poseł speckomisji. "To tym bardziej ciekawa sprawa, którą powinna zająć się komisja" - dodał.

Z raportu ABW wynika, że zagrożenie terrorystyczne w Polsce w 2014 r., podobnie jak w latach wcześniejszych, utrzymywało się na niskim poziomie. "Jednak nie oznacza to, że nasz kraj nie może stać się celem ataku ze strony ugrupowań ekstremistycznych, jako tzw. cel zastępczy w przypadku braku możliwości przeprowadzenia zamachu w innych państwach UE" - podsumowali autorzy opracowania.

Jak dodali, z tego powodu ABW "weryfikowała sygnały świadczące o możliwości przemieszczania się na terytorium Polski osób związanych z radykalnym islamem, pochodzących z państw Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Kaukazu Północnego".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama