Menu

Piloci linii SAS zakończyli strajk. Jest porozumienie z pracodawcą

Piloci linii SAS zakończyli strajk. Jest porozumienie z pracodawcą
Loty SAS zostaną wznowione "tak szybko, jak to tylko będzie możliwe". (Fot. Getty Images)
Zakończył się strajk pilotów linii lotniczych SAS - ogłosił wczoraj późnym wieczorem szef skandynawskiego przewoźnika Rickard Gustafson na konferencji prasowej pod Sztokholmem. Szczegóły porozumienia SAS z pilotami nie są na razie znane.
Reklama

"Z ulgą mogę zakomunikować, że ten spór jest już za nami. Loty powinny zostać wznowione tak szybko, jak to tylko będzie możliwe" - podkreślił Gustafson.

Porozumienie, które ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata, udało się osiągnąć po trwających ponad 30 godzin negocjacjach w Oslo.

Piloci linii SAS w Norwegii, Szwecji i Danii przystąpili do strajku tydzień temu, w piątek, po załamaniu się negocjacji płacowych. Domagali się 13-procentowego wzrostu uposażeń, choć średnio zarabiali do tej pory 93 tys. koron szwedzkich (9 777 dolarów) miesięcznie, co uważa się za pensję wysoką.

Przewoźnik, którego udziałowcami są m.in. rządy Szwecji i Danii, ostrzegał, że taki wzrost płac wstrząsnęłaby finansami przedsiębiorstwa i w dłuższej perspektywie osłabiłby konkurencyjność linii SAS.

Z powodu strajku ponad 14 00 pilotów linie SAS odwołały ponad 4 tys. lotów. Protest zmusił około 380 tys. pasażerów do zrezygnowania z podróży lub jej odłożenia.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama