Menu

Pierwszy "zdalnie sterowany" pies

Pierwszy "zdalnie sterowany" pies
Za możliwość sterowania psem odpowiada specjalna kamizelka. (Fot. Twitter/@Gizmodo)
Labrador Tai stał się pierwszym 'zdalnie sterowanym' psem, reagującym na komendy wydawane z pilota i przekazywane za pomocą wibracji powstających w specjalnej kamizelce. System może pomóc w szkoleniu psów przewodników, ale też ratowniczych czy wojskowych - podało BBC.
Reklama

Sześcioletni Tai - krzyżówka labradora i owczarka niemieckiego - początkowo uczestniczył w szkoleniu na psa przewodnika, ale nie ukończył go ze względu na brak odpowiednich predyspozycji. Nauczono go jednak reagować na komendy wibracyjne, dzięki którym pies radzi sobie lepiej niż w przypadku komend wydawanych głosowo.

Testowany system może być przydatny, gdy właściciel znajduje się w większej odległości od zwierzęcia, metoda jest też odporna na hałasy z otoczenia. Kamizelka może zostać użyta w szkoleniu psów wojskowych i policyjnych lub tych wykorzystywanych podczas akcji ratowniczych. Może także stanowić preferencyjną metodę wydawania komend przez osoby z niepełnosprawnościami.

System opracowany został przez naukowców Uniwersytetu Ben Guriona (BGU) w Izraelu. Zmodyfikowana kamizelka wykorzystuje cztery niewielkie silniczki wibracyjne, umieszczone na plecach i bokach zwierzęcia. Za pomocą pilota i kombinacji sygnałów z poszczególnych urządzeń pies reaguje m.in. na komendy "obrót", "leżeć" "do mnie" i "cofaj się".

"Nasze badania pokazują, że psy reagują na komendy wibracyjno-dotykowe równie dobrze, a nawet lepiej niż na głosowe" - zaznaczył profesor BGU i dyrektor tamtejszego laboratorium robotyki Amir Szapiro.

"Nasze badanie prototypu zaowocowało obiecującymi rezultatami, pozwalającymi na dalszy rozwój technik dotykowych w komunikacji człowiek-pies" - dodał.

Technologia haptyczna (z greckiego, haptikos - dotyk) pozwala na wykorzystanie zmysłu dotyku do interakcji z komputerem i kontrolowania systemów. Badanie BGU zostało opublikowane w ramach Światowej Konferencji Haptycznej (WHC) w Japonii, która miała miejsce w lipcu.

Kolejnym krokiem w rozwoju dotykowego systemu nauki psów ma być trening innych ras w różnym wieku i na różnorodnych stadiach nauki. Sama kamizelka także ma stać się bardziej zaawansowana.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama