Menu

Pierwszy kwartał Jaguar Land Rover z zyskiem

Pierwszy kwartał Jaguar Land Rover z zyskiem
Tata Motors sprawdza strategiczne możliwości dla swojej luksusowej marki. (Fot. Getty Images)
Jaguar Land Rover (JLR) w pierwszym kwartale 2019 r. odnotował 119 mln funtów zysku netto - podał wczoraj serwis Automotive News. Jest to pierwszy zysk koncernu od czterech kwartałów.
Reklama

W oficjalnym oświadczeniu poinformowano również, że zysk JLR przed opodatkowaniem, z wyłączeniem wyjątkowych pozycji kosztowych, wyniósł w pierwszym kwartale 2019 r. 269 mln funtów.

W roku finansowym 2018 (do marca 2019 r.) należąca do indyjskiego koncernu Tata Motors spółka odnotowała stratę w wysokości 3,6 mld funtów, na co wpływ miał m.in. duży spadek w trzecim kwartale - zauważył serwis.

Tata Motors spodziewa się, że pochodząca z Wielkiej Brytanii firma w tym roku finansowym będzie ponownie odnotowywać zyski, dzięki obniżkom kosztów i ożywieniu popytu w Chinach. Według szefa działu finansowego koncernu PB Balaji'ego, sprzedaż na rynku chińskim w ciągu trzech miesięcy powinna na nowo zacząć rosnąć. Na największym rynku motoryzacyjnym na świecie sprzedaż JLR w kwietniu spadła jednak o 46 proc.

Na początku stycznia media informowały, że JLR przygotowuje się na "znaczną" redukcję zatrudnienia. (Fot. Getty Images)

Jak podał Automotive News, Tata Motors sprawdza strategiczne możliwości dla swojej luksusowej marki. Wśród rozważanych opcji ma być m.in. sprzedaż spółki francuskiemu producentowi Grupie PSA. Balaji powiedział jednak, że koncern nie chce sprzedawać JLR.

Na początku stycznia agencja Reutera informowała, że największy brytyjski producent samochodów JLR przygotowuje się na "znaczną" redukcję zatrudnienia w związku ze spadkiem zamówień z Chin i malejącym zapotrzebowaniem na pojazdy z silnikami diesla w Europie. Dziennik "Wall Street Journal" podawał wówczas, że JLR planuje zwolnić nawet 5 tys. pracowników w ramach programu, który miałby przynieść firmie 2,5 mld funtów oszczędności. Jak dotąd, redukcja kosztów przyniosła 1,25 mld funtów oszczędności - podał serwis.

Wyzwaniem dla brytyjskiej marki jest również trend elektryfikacji transportu. Ponadto silne powiązanie marki z Wielką Brytanią przywołały pytania o możliwe konsekwencje Brexitu dla JLR. Spółka zmaga się również z problemami z jakością.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości