Pierwsze urodziny polskich Skrzatów z Dublina!
Próbna Gromadka Skrzatów ZHP została powołana do życia w stolicy Irlandii w październiku 2013 roku. Wraz z rozwojem jednostki oraz coraz większą liczbą należących do niej dzieci, Gromadka zmieniła swoją siedzibę na Dom Polski, mieszczący się przy Fitzwilliam Place w centrum Dublina.
"Naszym celem jest nauka, która oznacza czynienie dobra" – zaznacza Agnieszka Wieczorkowska, drużynowa Gromadki Skrzatów ZHP. "Poza licznymi grami i zabawami rytmicznymi, podczas spotkań dzieci poznają bajki i legendy na temat polskiej kultury i zwyczajów, rozwijają swoje umiejętności artystyczne oraz zdolności poznawcze. Zdobywają także wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, a także odkrywają tajemniczy i piękny świat otaczającej nas przyrody" – dodaje druhna.
Podczas urodzinowej zbiórki Skrzatów - w obecności Konendanta Hufca Irlandia, druha Roberta Jusia oraz harcmistrzyni Janiny Lyons - wręczono pierwsze odznaczenia "Grzybki-Muchomorki", które są odpowiednikiem zuchowych gwiazdek.
Jednostka Skrzatów Polskich, mimo iż działa w Dublinie od 12 miesięcy, jest bardzo aktywna. Podczas tego pierwszego roku uczestniczyła w zbiórce w ogrodzie botanicznym, a także odkrywała świat książek w Głównej Bibliotece w Dublinie.
Druhny i druhowie z Gromadki wspierali organizację m.in. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dublinie, a także festynu rodzinnego w Irlandii. Skrzaty wraz z rodzicami uczestniczyły w rodzinnym wyjeździe do zabytkowego zamku Trim w hrabstwie Meath.
"Miniony rok był bardzo udany" - zauważa druh Rafał Kornatka, który wraz z druhną Agnieszką i trojgiem pozostałych wolontariuszy powołali do życia Gromadkę Skrzatów ZHP. "Grupa powiększyła się dwukrotnie, z niespełna 10 do ponad 20 dzieci. Przy organizacji zajęć pomaga coraz więcej osób zainteresowanych harcerstwem i pracą z dziećmi. To właśnie oni i ich pomysły tworzą niepowtarzalny klimat"- zauważa Kornatka. "Harcerstwo w Irlandii w swoim założeniu uwzględnia dwukulturowość i skupia się na pielęgnowaniu polskości: języka polskiego, historii przodków, tradycji i kultury polskiej" - dodaje.
"Jednocześnie staramy się zachować i realizować nasz cel, jakim jest wychowanie dobrego, uczciwego i świadomego człowieka, a zarazem obywatela kraju zamieszkania" - zaznacza z kolei Wieczorkowska. "Z psychologicznego punktu widzenia zachowanie tożsamości narodowej jest bardzo ważne dla dalszego, świadomego rozwoju młodego człowieka poza granicami kraju. Harcerstwo daje ku temu możliwość i jest świetną metodą wychowawczą kształcącą u dzieci takie cechy, jak poczucie własnej wartości, umiejętność pracy w grupie oraz odpowiedzialności. Pozwala również odkryć drzemiące w dziecku talenty oraz rozwijać jego pasje" – podsumowuje.
Do Gromadki Skrzatów ZHP "SMARTusie" mogą należeć dzieci w wieku od 4 do 7 lat.