Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierwsza europejska linia lotnicza waży pasażerów przed wejściem na pokład

Pierwsza europejska linia lotnicza waży pasażerów przed wejściem na pokład
Fiński przewoźnik zapewnia, że wejście na wagę jest dobrowolne i dyskretne... (Fot. Getty Images)
Europejski przewoźnik Finnair rozpoczął na lotnisku w Helsinkach nowy projekt, w ramach którego pasażerowie-wolontariusze są ważeni przy bramce odlotów. Ma to umożliwić linii lotniczej doprecyzowanie szacunków wagi samolotów przed startem.
Reklama
Reklama

"Ważenie nie jest powiązane z indywidualną rezerwacją ani danymi pasażerów, wszystko jest anonimowe i dobrowolne, a wagę widzi tylko pracownik przy bramce" - wyjaśniła Päivyt Tallqvist, wiceprezes Finnair ds. komunikacji.

"Realizacja projektu rozpoczęła się w ubiegły poniedziałek, a do czwartku rano wzięło w nim udział 800 ochotników" – dodała Tallqvist, zaznaczając, że linia lotnicza była "pozytywnie zaskoczona liczbą ochotników".

Klienci Finnair byli informowani o akcji za pośrednictwem mediów społecznościowych i aplikacji mobilnej.

Finnair zbiera dane dotyczące średniej masy pasażerów i ich bagażu podręcznego "w celu określenia wyważenia samolotu i osiągów, które są potrzebne do bezpiecznego wykonywania lotów".

Przed każdym startem obliczana jest całkowita masa samolotu – waga wszystkich osób na pokładzie, a także ładunku i bagażu w luku bagażowym, cateringu i zbiorników na wodę na pokładzie.

Każdy samolot ma ustaloną maksymalną masę pozwalającą na bezpieczny start.

W sezonie zimowym Finnair chce zważyć 1 200 pasażerów, co pozwoli na dokonanie średnich wyliczeń na tę porę roku. (Fot. Getty Images)

"Chociaż linie lotnicze znają dokładną wagę wszystkich innych elementów, to wagę klientów i ich bagażu podręcznego oblicza się na podstawie średniej masy, potwierdzonej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego" – poinformowała Tallqvist.

Finnair stosuje własne pomiary od 2018 r., ale należy je aktualizować co pięć lat.

W 2023 r. linie Korean Air przeprowadziły własny program ważenia pasażerów, a w zeszłym roku linie Air New Zealand również przystąpiły do podobnych badań.

Finnair gromadzi dane zarówno dla sezonu zimowego, jak i letniego, ponieważ podczas mroźnych fińskich zim pasażerowie zwykle noszą cięższe ubrania i płaszcze. Odczyty zimowe zostaną zakończone w lutym, a letnie potrwają od kwietnia do maja.

Średnia waga, uzyskana na podstawie wykonanych pomiarów, przekazana zostanie Fińskiej Agencji Transportu i Komunikacji w celu weryfikacji. Dane te zostaną wykorzystane do obliczeń obciążenia od lat 2025-30.

Czytaj więcej:

Finlandia jako pierwszy kraj na świecie testuje cyfrowe paszporty

  Komentarze
  • Matt Londonist
   12 lutego, 19:23

   Gdy dana linia lotnicza jest 'narodowa' i ma w razie kłopotów gwarantowany bailout - to robią takie rzeczy. Dyrektorowie od niewiadomo czego zajmują się np. Waga całkowita pasażera WGC, Waga rzeczywista pasażera WRC, potem waga po skonsumowaniu 2 kilogramów posiłku, no i Waga po skorzystaniu z toalety. To niezmiernie ważne, inaczej samolot może 'out of trim' i katastrofa gotowa.

  • Echo
   12 lutego, 22:34

   Przesada , niedługo będą nas skanować

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama