Menu

Pentagon: Epidemia może potrwać do lipca

Pentagon: Epidemia może potrwać do lipca
Pentagon, czyli siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, to największy pod względem kubatury i liczby pomieszczeń budynek biurowy na świecie, niebędący wieżowcem. Stoi w Arlington w stanie Wirginia. (Fot. Getty Images)
Najwyższy rangą dowódca sił zbrojnych USA gen. Mark Milley ocenił, że biorąc pod uwagę doświadczenia innych państw, epidemia nowego koronawirusa może potrwać do lipca. Szef Pentagonu Mike Esper również mówi o przygotowaniach na 'kilka miesięcy'.
Reklama

"Myślę, że musimy planować z założeniem, że to potrwa przynajmniej kilka miesięcy i podejmujemy obecnie wszystkie środki zapobiegawcze w tym kierunku" - poinformował Esper podczas wirtualnej konferencji transmitowanej w mediach społecznościowych.

Sekretarz obrony zapewnił, że pandemia koronawirusa nie wpłynie znacząco na operacyjną gotowość i amerykańskich sił zbrojnych. Polityk zaznaczył, że jego resort jest świadomy zagrożeń płynących z dezinformacji rozsiewanej m.in. przez państwa wrogie USA.

"Zapewniam państwa, nie ma planów wprowadzenia stanu wojennego, masowych kwarantann ani żadnych innych bzdur, które pojawiają się w sieci" - podkreślił Esper.

Gen. Milley, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów stwierdził, że wirus może mieć jednak skutki dla sytuacji międzynarodowej. Jak stwierdził, epidemia może w niektórych krajach doprowadzić do załamania się porządku społecznego i politycznego chaosu, wobec czego siły USA muszą być przygotowane na takie ewentualności.

Milley dodał, że choć przewidzenie końca epidemii jest trudne, modele oparte na doświadczeniach innych krajów wskazują, że epidemia w USA może potrwać do lipca.

Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zasygnalizował, że będzie dążył do skrócenia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, tak aby ochronić gospodarkę przed zapaścią. W wypowiedziach dla prasy i na Twitterze sugerował, że rozluźnianie restrykcji powinno nastąpić już w ciągu tygodnia.

"Ludzie chcą wrócić do pracy. Będą praktykować społeczne dystansowanie i wszystko inne, a seniorzy będą pod opieką" - zaznaczył, dodając że "lekarstwo nie może być gorsze niż problem".

W całym kraju wykryto dotychczas ponad 48 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. 588 zmarło z powodu choroby.

Czytaj więcej:

W USA testy na koronawirusa bez wychodzenia z auta

Kanada: Dziś w nocy zamknięcie granicy z USA

Trump uspokaja: "Kryzys związany z koronawirusem wkrótce się zakończy"

  Komentarze
  • Nick0707
   24 marca 2020, 20:51

   hahahah.... dobre.... a kto inny jak nie amerykanskie zydki wymyslili ten perfekcyjny wirus..... z uwglednieniem... CIA, gdzie tez nalezy do z....., trump... juz dawno sprzedany..... gdyby nie zydki nie mialby swojego majatku... cos za cos... teraz musi podpisywac ustawy jak np. 447 lol.... JFK Kennedy, chcial bank rezerw federalnym zrobic panstwowy a nie prywatny nalezacy do z..... lol..... = corona virus

  • Z Anglii
   24 marca 2020, 21:27

   Najgorsze jest to że za wszelką wszelką cenę chce się udowodnić ze to wirus a polski wywiad złapał informacje w styczniu że covid 19 była zrobiona na terenie Europy czytałem na WP wczoraj może pismak się pomylił ależ nie wczoraj był artykuł.

  • Do z Anglii
   24 marca 2020, 22:35

   Poczytaj sobie to zobaczysz od ilu lat ten wirus jest i ile czasu trwały nad nim badania i jego modyfikacjami wszystko znajdziesz w sieci szukaj koronawirus ludzkie postęp w badaniu i znajdziesz artykuł w formacie pfd i odrzucisz opcje robienia go w Europie.To powstało w 2002 roku.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama