Menu

Papież: Ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem

Papież: Ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem
"Wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie". (Fot. Getty Images)
W trzecim dniu wizyty na Madagaskarze papież Franciszek odwiedził dzisiaj ośrodek dobroczynny niedaleko stolicy kraju Antananarywy, założony przez jego rodaka, argentyńskiego misjonarza ojca Pedro Opekę. 'Ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem' - stwierdził.
Reklama

Podopiecznymi centrum dobroczynnego Akamasoa (Dobrzy Przyjaciele) w miejscu nazwanym Miastem Przyjaźni jest około 25 tysięcy osób, mieszkających w pobliżu. Ośrodek został założony w 1989 roku niedaleko stołecznego wysypiska śmieci.

"To miejsce wykluczenia stało się miejscem jedności" i "walki z ubóstwem oraz niesprawiedliwością" - mówił, witając papieża ojciec Opeka, który przybył na Madagaskar prawie 50 lat temu.

Franciszek entuzjastycznie witany przez 8 tysięcy dzieci i młodzieży wyjaśnił, że ojciec Opeka był jego uczniem, który - jak dodał żartobliwie - "niezbyt lubił się uczyć, ale kochał pracować".

Ośrodek Akamasoa - jak oświadczył Franciszek - "jest wyrazem obecności Boga pośród swego ubogiego ludu; nie jest to obecność sporadyczna, okazjonalna; jest to obecność Boga, który postanowił żyć i zawsze przebywać pośród swego ludu".

Papież podkreślił: "Wasze wołanie zrodzone z powodu braku możliwości mieszkania pod dachem nad głową, z dostrzegania, że wasze dzieci dorastają niedożywione, z braku pracy, wołanie zrodzone przez obojętne, żeby nie powiedzieć pogardliwe spojrzenie wielu ludzi, przemieniło się dla was i dla wszystkich, którzy na was patrzą, w pieśni nadziei".

"Każdy zakątek tych dzielnic, każda szkoła czy ambulatorium to pieśń nadziei, która zaprzecza i ucisza wszelki fatalizm. Powiedzmy to stanowczo: ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem" - oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że powstanie tego ośrodka jest rezultatem wielu lat ciężkiej pracy i "żywej wiary, która przełożyła się na konkretne działania, zdolne, by góry przenosić".

Ta wiara - zauważył papież - "pozwoliła dostrzec szansę tam, gdzie było widać jedynie biedę, zobaczyć nadzieję tam, gdzie był tylko fatalizm, widzieć życie tam, gdzie głoszono jedynie śmierć i zniszczenie".

Franciszek przypomniał słowa świętego Jakuba: „Wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie".

Apelował do młodzieży: "Nigdy nie poddawajcie się w obliczu negatywnych skutków ubóstwa, nigdy nie ulegajcie pokusom łatwego życia lub zamknięcia się w sobie".

"Módlmy się, aby na całym Madagaskarze i w innych częściach świata rozprzestrzeniał się blask tego światła, abyśmy mogli zrealizować modele rozwoju, które sprzyjałyby walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, oparte na zaufaniu, edukacji, pracy i działaniu, które są zawsze niezbędne dla godności osoby ludzkiej" - oznajmił papież.

Kolejnym punktem wizyty Franciszka na Madagaskarze będzie spotkanie i modlitwa z robotnikami. 

  Komentarze
  • Obserwator
   10 września 2019, 17:17

   Bajki o ubóstwie opowiada a Kościół Katolicki w trybie przyspieszonym prowadzi ku zagładzie. Ludzie, nie łykajcie wszystkiego jak pelikany tylko prześledźcie co Franciszek robi z KK.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama