Menu

Papież Franciszek odprawi w Dublinie mszę w szatach z Polski

Papież Franciszek odprawi w Dublinie mszę w szatach z Polski
Papież Franciszek założy szaty z Piotrkowa Trybunalskiego. (Fot. Getty Images)
Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie papież Franciszek będzie nosił szaty liturgiczne z Polski. Na ornacie, który założy podczas niedzielnej mszy w Phoenix Parku, znajdują się celtyckie symbole.
Reklama

Zielone szaty, zaprojektowane i uszyte przez rodzinną firmę Haftina z Piotrkowa Trybunalskiego, zostały ozdobione potrójnymi spiralami, spotykanymi na staroirlandzkich manuskryptach. Podobne ornaty nosić będzie 70 biskupów uczestniczących w nabożeństwie papieskim. Z kolei na samym ołtarzu znajdzie się prosty, drewniany krzyż pokutny z 1763 r.

“Chcieliśmy coś wyraźnie irlandzkiego i opowiadającego historię zmartwychwstania Jezusa. Kiedyś byliśmy z arcybiskupem Diarmuidem Martinem na kameralnym nabożeństwie w Dublinie i krzyż ten znajdował się na ołtarzu. Głęboko mnie poruszył. Ten pokutny krzyż został wyrzezany z drewienek. Był bardzo kochany i trzymany przez tak wiele rąk. Opowiada historię pasji i zmartwychwstania Jezusa” - wyjaśnia ojciec Damian McNiece, mistrz ceremonii.

W mszy świętej, która zostanie odprawiona pojutrze o godz. 15:00 pod krzyżem papieskim w dublińskim Phoenix Parku, ma wziąć udział ponad 600 tys. osób. Komunia będzie rozdawana z około 200 kielichów ozdobionych celtyckimi wzorami. Naczynia liturgiczne zostaną następnie sprzedane irlandzkim parafiom, w nadziei “na odzyskanie części kosztów”.

Jednocześnie irlandzki oddział firmy motoryzacyjnej Škoda, który jest oficjalnym partnerem Światowego Spotkania Rodzin, poinformował, że Franciszek będzie jechał z lotniska do Aras an Uachtarain - rezydencji prezydenta Irlandii Michaela D. Higginsa - granatową Škodą Rapid. Rejestracja pojazdu będzie nawiązywała do tej, której używano podczas wizyty Jana Pawła II – 182-C-1979. Podczas tegorocznego wydarzenia na tablicy widnieć będzie oznaczenie 182-C-2018.

Samochód ten - na życzenie papieża - zostanie następnie przekazany, wraz z drugim dodatkowym pojazdem, na wskazany przez arcybiskupa Dublina cel charytatywny.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Reklama