Menu

Papież: "Do Europy wraca populizm"

Papież: "Do Europy wraca populizm"
Papież zauważa niepokojące trendy w Europie... (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek stwierdził wczoraj, że do Europy wracają populizm i uprzedzenia, a także ideologie, które doprowadziły do II wojny światowej. Podczas spotkania z jezuitami w Watykanie wyraził opinię, że są one oderwane od rzeczywistości.
Reklama

W czasie audiencji dla zespołu redakcyjnego włoskiego miesięcznika "Aggiornamenti Sociali", wydawanego przez jezuitów, papież oświadczył: "W Europie widzimy uprzedzenia populizmów, a kraje się zamykają, wracają ideologie i to nie tylko nowe ideologie, ale wracają i stare, które doprowadziły do II wojny światowej".

"Dlaczego? Dlatego, że nie słucha się rzeczywistości takiej, jaka jest. Jest projekcja tego, czego ja chcę" - dodał Franciszek. Postawę tę opisał następująco: "chcę, aby myślano tak, aby tak było". W ten sposób, zaznaczył papież, chce się zastąpić Boga.

"Przejmujemy kontrolę nad sytuacją i działamy; rzeczywistość to jest to, czego ja chcę. Nakładamy filtry. Ale rzeczywistość to coś innego. Rzeczywistość jest suwerenna, czy to się podoba, czy nie. Trzeba prowadzić z nią dialog" - mówił papież.

Franciszek przestrzega przez ideologiami, które doprowadziły do II wojny światowej. (Fot. Getty Images)

W podobny sposób na temat populizmu w Europie Franciszek wypowiedział się podczas spotkania z jezuitami z Azji podczas spotkania w stolicy Tajlandii, Bangkoku pod koniec listopada. Zapis tej rozmowy ogłosiło obecnie związane z Watykanem jezuickie pismo "Civilta Cattolica".

Papież mówił wówczas, że wobec uchodźców stosuje się czasem "politykę odrzucenia".

"Muszę przyznać, że narracja, jaką słyszę w Europie na temat granic, budzi moje zgorszenie. Populizm nabiera siły. W innych stronach są zaś mury, które oddzielają nawet dzieci od rodziców. Przychodzi mi na myśl Herod. A dla narkotyków nie ma murów" - stwierdził.

Franciszek skrytykował też "filozofię obrony, która każe wierzyć w to, że można się bronić tylko strachem i umacniając granice".

Czytaj więcej:

Papież: Kościół nie jest międzynarodowym koncernem

Papież: Niektóre wystąpienia polityków przypominają to, co mówił Hitler

Media: Franciszek przeszedł w tajemnicy zabieg usunięcia zaćmy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama