Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Papież: Aborcja jest jak wynajęcie płatnego zabójcy

Papież: Aborcja jest jak wynajęcie płatnego zabójcy
Katechezę podczas spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież poświęcił piątemu przykazaniu "Nie zabijaj". (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek ocenił, że aborcja jest jak 'wynajęcie płatnego zabójcy'. Podczas audiencji generalnej w Watykanie dodał, że nie można uznać za 'terapeutyczny, cywilizowany czy ludzki' aktu, który 'zabija niewinne i bezbronne życie'.
Reklama

"Całe zło uczynione na świecie streszcza się następująco: to pogarda dla życia. Życie jest atakowane przez wojny, przez organizacje wyzyskujące człowieka. Czytamy w gazetach albo widzimy w telewizji spekulacje nad stworzeniem, mentalność odrzucenia, wszystkie systemy, które podporządkowują ludzką egzystencję kosztom możliwości, podczas gdy skandalicznie dużo osób żyje w stanie niegodnym człowieka" - oświadczył Franciszek.

Jego zdaniem, taka pogarda dla życia jest "zabijaniem".

Informując o aborcji Franciszek podkreślił, że pogarda dla życia "pozwala na zabijanie życia w łonie matki w imię ochrony innych praw". "Jak można mówić, że akt, który likwiduje niewinne i bezbronne życie w jego rozkwicie może być terapeutyczny, cywilizowany czy ludzki? Pytam was: czy słuszne jest eliminowanie życia ludzkiego, by rozwiązać jakiś problem?" - pytał papież.

"To jest jak wynająć płatnego zabójcę, by rozwiązać problem" - przekazał.

"Przemoc i odrzucanie życia - oświadczył Franciszek - rodzą się w gruncie rzeczy ze strachu. Przyjęcie drugiego człowieka jest wyzwaniem dla indywidualizmu".

I dodał: "Pomyślmy o sytuacji, gdy odkrywa się, że rodzące się życie niesie niepełnosprawność, nawet ciężką". "Rodzice w takich dramatycznych przypadkach potrzebują prawdziwej bliskości, prawdziwej solidarności, by stawić czoło rzeczywistości przezwyciężając zrozumiały lęk. Zamiast tego często otrzymują pospieszne rady, by przerwać ciążę" - oświadczył papież.

"Przerwać ciążę - wskazał - oznacza zabić kogoś".

Franciszek podkreślał, że chore dziecko "jest jak każdy potrzebujący na Ziemi; jak starszy człowiek, który potrzebuje pomocy, jak ubodzy, którzy z trudem walczą o to, by iść naprzód".

"On czy ona, którzy ukazują się jako problem są w rzeczywistości darem Bożym, mogącym wyrwać z egocentryzmu i sprawić, że wzrasta się w miłości" - wyjaśnił papież.

Wyraził opinię, że często pogardę dla życia dyktują "bożki" tego świata, wśród których wymienił pieniądze, władzę i dążenie do sukcesu.

 

  Komentarze


  • Piotrmaria
   11 października 2018, 10:12

   Już niedługo - 15 października
   DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

   Dlaczego 15 października? Bo tyle trwa ciąża począwszy od 1 stycznia.

  • Lukasz
   11 października 2018, 12:39

   Czy wypowiadając się na ten temat ktoś wzioł pod uwagę nastawienie polskiego kościoła do wiernych.Często sytuacja materialna nie pozwala na rodzenie kolejnego dziecka a w Polsce urzędy i tym bardziej kościuł nie pomaga takim rodzinom bo potrafią tylko liczyć własne zyski.

  • Katarzyna
   11 października 2018, 12:51

   Tak a kto pomoże tym rodzica jeśli nie mają wystarczająco dużo pieniędzy modlitwa tu nie pomoże nie stety. A jak wychowywać dziecko pocztę z gwałtu modlitwa tu nie pomoże i wiele innych sytuacji. Oceniajmy się według własnego sumienia

  • Vistula
   11 października 2018, 22:29

   Po co tak wymyslac jakies koltunskie arguenty o braku pieniedzy, czy krowkach i niedzwiadkach Panda? Syndrom postaborcyjny to nie jest jakis mit czy wymysl, ale powazne psychiczne konsekwencje normalnej kobiety, ktora dokonala aborcji. Jest wiele par ktore nie moga miec dzieci. Dlatego zamiast usuwac mozna oddac do adopcji od razu po porodzie i jest gitara bez pindolenia, ze a kosciol, a ksieza...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama