Menu

"Panna młoda dżihadu": Żałuję wszystkiego. Oni wyprali mi mózg

"Panna młoda dżihadu": Żałuję wszystkiego. Oni wyprali mi mózg
Zdaniem urzędników, w nowym obozie "Begum wychodzi ze swojego zradykalizowanego stanu". (Fot. Sky News/screenshot)
'Naprawdę wszystkiego żałuję. Dajcie mi drugą szansę na życie w Wielkiej Brytanii' - przekonuje w najnowszym wywiadzie 19-letnia Shamima Begum, która w 2015 r. wyjechała z Londynu do Syrii, gdzie wyszła za bojownika tzw. Państwa Islamskiego.
Reklama
Reklama

Obecnie 19-latka przebywa w obozie kontrolowanym przez Kurdów w Syrii. 

W swoim pierwszym wywiadzie od czasu śmierci syna Jarraha, Begum przyznaje, że "naprawdę wszystkiego żałuje" i chciałaby "drugiej szansy na rozpoczęcie życia od nowa".

"Zostałam poddana praniu mózgu. Wyjechałam do Syrii wierząc we wszystko, co mi powiedziano, a jednocześnie niewiele wiedząc o prawdziwym obliczu mojej religii" - wyznaje w rozmowie z "The Times".

Nastolatka została przeniesiona z obozu dla uchodźców w pobliżu Baghouz po tym, jak grożono jej śmiercią. Teraz znajduje się w mniejszym obozie w Al-Roj. Zdaniem urzędników, w nowym miejscu "Begum wychodzi ze swojego zradykalizowanego stanu".

W poprzednich wywiadach Shamima twierdziła, że ​​ataki terrorystyczne - w tym zamach bombowy w Manchesterze w 2017 roku - mogą być uzasadnione. Jednak teraz przekonuje, że w tamtym czasie "było to efektem prania mózgu". "Wspierałam ich z powodu tego, co mi powiedzieli i czego mnie nauczyli” - dodaje.

Begum i jej dwie koleżanki uciekły z Wielkiej Brytanii w 2015 roku, a następnie przez Turcję dostały się do Syrii, gdzie poślubiły bojowników IS. 

W lutym br. 19-latka została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa, co ma zablokować jej próbę powrotu do kraju. Kobieta skrytykowała decyzję rządu, przyznając, że "jest nią zszokowana"

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.05.2021
  GBP 5.2984 złEUR 4.5752 złUSD 3.8136 złCHF 4.1655 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama