Menu

"Pandemia koronawirusa może potrwać nawet dwa lata"

"Pandemia koronawirusa może potrwać nawet dwa lata"
Do dnia dzisiejszego odnotowano ponad 202,2 tys. zakażeń koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Nawet dwa lata może potrwać pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele zależy jednak od tego, kiedy uda się wprowadzić szczepionkę chroniącą przed tym patogenem - uważa prof. Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie.
Reklama

Cytowany przez Reutersa specjalista potwierdził wcześniejszą prognozę, że koronawirusem SARS-CoV-2 może zostać zakażonych od 60 proc. do nawet 70 proc. światowej populacji. Nie ma tylko pewności, w jakim okresie to nastąpi.

"Roboczo zakładamy, że potrwa ona prawie dwa lata" – podkreślił prof. Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. Dodał jednak, że wiele zależy od tego, kiedy dostępna będzie szczepionka chroniąca przed koronawirusem. Wielu ekspertów twierdzi, że pojawi się ona najwcześniej w 2021 r.

W USA i Chinach rozpoczęto już badania kliniczne nad takim preparatem - co oznacza, że otrzymują go pierwsi ochotnicy. Podczas początkowej fazy takich testów sprawdza się, czy szczepionka jest w ogóle bezpieczna. Dopiero potem bada się, czy jest skuteczna, a jeśli to się potwierdzi, można rozważyć wprowadzenie jej do użycia. Zwykle trwa to kilka lat. W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 procedura ta będzie znacznie przyśpieszona.

Niemiecki ekspert twierdzi, że pandemia koronawirusa może potrwać nawet kolejne dwa lata. (Fot. Getty Images)

Prof. Wieler stwierdził, że nie wiadomo jeszcze, jaka jest śmiertelność zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2. Dane z poszczególnych krajów są rozbieżne.

Prof. Michał Bąk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego twierdzi, że w przypadku tego patogenu średni współczynnik śmiertelności wynosi od 3,6 proc. do 6,7 proc. "Nie ma natomiast żadnych wiarygodnych informacji na temat liczby osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo" - dodaje.

Zdaniem niemieckiego specjalisty, ryzyko zakażenia jest bardzo duże. W jego ocenie w Niemczech mogą zostać zainfekowane miliony osób, a u co piątej ofiary infekcji objawy choroby mogą być poważne. "Robimy jednak wszystko, by tego uniknąć" – dodaje.

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że dzisiaj do południa na całym świecie odnotowano ponad 202,2 tys. zakażeń koronawirusem, a ponad 8 tys. osób zmarło. Jednocześnie wyzdrowiało ponad 83 tys. pacjentów.

Czytaj więcej:

"Daily Telegraph": Testy szczepionki przeciw koronawirusowi w ciągu kilku dni

Koronawirus: UE daje 80 mln euro firmie pracującej nad szczepionką

Niemcy zaostrzają środki w walce z koronawirusem

USA: Koronawirus już w 50 stanach. Ponad 100 ofiar śmiertelnych

  Komentarze
  • Tymczasem
   19 marca, 06:11

   A skąd oni qrwa mogą wiedzieć ile potrwa ten wirus 😱
   Jeśli nawet nie wiedzą skąd się wziął.
   Chyba ze Ameryka im nakazuje prac mózgi ludziom by się bali...rozbój w biały dzień .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama