Menu

PŚ w skokach: Teraz Predazzo, miejsce szczęśliwe dla Polaków

PŚ w skokach: Teraz Predazzo, miejsce szczęśliwe dla Polaków
Tak było w Predazzo w 2013 roku: zwycięzca turnieju Kamil Stoch niesiony przez Dawida Kubackiego i Piotra Żyłę... (Fot. Getty Images)
W kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich jednym z miejsc, z których Polacy mają dużo pozytywnych wspomnień jest Predazzo. Tam tytuły mistrza świata zdobywali Adam Małysz i Kamil Stoch, a pierwsze pucharowe zwycięstwo odniósł Dawid Kubacki.
Reklama

W XXI wieku dwukrotnie gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym było Val di Fiemme. Zmagania skoczków odbywały się wtedy właśnie w Predazzo. W 2003 roku dublet wywalczył tam Małysz, a 10 lat później na dużym obiekcie triumfował Stoch. W 2013 roku Polacy wywalczyli jeszcze brązowy medal w konkursie drużynowym.

Natomiast sześć lat temu mistrzem świata juniorów, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, został w Predazzo Jakub Wolny.

Po 11 z 30 indywidualnych konkursów Pucharu Świata 2019/20 liderem klasyfikacji generalnej jest Ryoyu Kobayashi. Japończyk o 27 punktów wyprzedza drugiego Niemca Karla Geigera. Piąty ze stratą 200 pkt jest Kubacki.

29-latek po triumfie w Turnieju Czterech Skoczni stanie przed szansą zmniejszenia dystansu do lidera. Rok temu w Predazzo Kubacki odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi.

Polak w przyszłość jednak nie wybiega, nie zamierza też informować o swoich kolejnych sportowych celach. Tradycyjnie skoncentruje się na systematycznej pracy.

Czy podobnie jak w 2013 roku, tak i teraz w Predazzo biało-czerwone flagi będą święciły triumf naszych skoczków? (Fot. Getty Images)

"Takich deklaracji nie składa się publicznie. Po co potem ma mnie ktoś z tego rozliczać? Wolę skupić się na swojej robocie i wierzyć w sukces niż o tym mówić. W Bischofshofen nie oddałem swoich najlepszych skoków, co tylko świadczy o tym, że wciąż przede mną dużo pracy" - podkreślił zdobywca Złotego Orła.

Skład biało-czerwonych na zmagania w Predazzo tradycyjnie uzupełniają: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Stefan Hula i Maciej Kot.

Być może swoją mistrzowską formę odnajdzie tam Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zmaga się bowiem z jej zniżką. W Turnieju Czterech Skoczni kolejno zajmował miejsca: dwukrotnie 19., 15. i 13.

Tym razem konkursy we Włoszech odbędą się nie na dużej, a na normalnej skoczni. O przeniesieniu ich z powodów technicznych organizatorzy poinformowali tydzień temu.

Program konkursów PŚ w Predazzo (podano czas lokalny):

piątek, 10 stycznia: 16:00 - oficjalny trening, 18:00 - kwalifikacje

sobota, 11 stycznia: 15:00 - seria próbna, 16:00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 12 stycznia: 15:00 - kwalifikacje, 16:30 - pierwsza seria konkursowa.

Czytaj więcej:

PŚ w skokach: Stoch piąty na liście płac, prowadzi Austriak Kraft

Dawid Kubacki zajął drugie miejsce w Innsbrucku i objął prowadzenie w Turnieju Czterech Skoczni

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama