Ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zwierzętami przesyłanymi do UK w paczkach

BBC opisuje przypadki, gdy studentka z University of Bristol odkryła żywego skorpiona, otwierając paczkę z ubraniami od firmy odzieżowej Shein, a para z Basingstoke znalazła skorpiona w paczce zamówionej w zeszłym miesiącu przez Amazon.
Chris Newman z Krajowego Centrum Dobrostanu Gadów (NCRW) informuje, że liczba podobnych przypadków wydaje się "niepokojąca", a tylko w ciągu ostatniego miesiąca trzy jadowite skorpiony zostały znalezione w paczkach wysłanych z Chin.
"W tym roku mieliśmy 200 pasażerów na gapę. W ciągu ostatniego miesiąca pojawił się w przesyłkach ten sam gatunek skorpiona z Chin" - wyjaśnił.
Ludzie nieświadomie przewożą niebezpieczne zwierzęta także w swoich bagażach. W tym roku zgłoszono do NCRW 12 skorpionów, które przybyły do Wielkiej Brytanii właśnie w walizkach osób podróżujących z egzotycznych krajów.
"Pewna kobieta pojechała do Meksyku i przywiozła takiego pasażera w bucie przez przypadek. To był bardzo niebezpieczny skorpion" - wyjaśnia Newman. "Mieliśmy łącznie 127 różnych gatunków zwierząt, które przyjechały do UK na gapę" - dodaje.
Student finds scorpion crawling inside Shein parcel https://t.co/uLiqUtSxzx
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) October 11, 2024
W centrum widziano już chyba wszystko - od europejskiej żaby drzewnej w przesyłce ze sklepu z wyposażeniem wnętrz po jadowitego pająka w skrzynce australijskiego wina.
Jeśli ktoś znajdzie gada lub inne egzotyczne stworzenie w swojej paczce lub bagażu, Newman przypomina, aby starać się nie dotykać go rękami. Najlepiej zakryć zwierze szklanką lub innym naczyniem i zadzwonić do NCRW.
"Mamy jaszczurki, skorpiony, węże, ropuchy, żaby. Przychodzą do nas najróżniejsze rzeczy. Ludzie dość często je wypuszczali, co jest najgorszą rzeczą, jaką można zrobić. Technicznie rzecz biorąc, wypuszczanie gatunków obcych w tym kraju jest nielegalne" - przypomina specjalista.
"Jeśli znajdziesz pajęczaka lub gada w paczce, spróbuj to zabezpieczyć na podstawie założenia, że może to być szkodliwe. Zadzwoń do nas, a my doradzimy, co robić dalej albo przyjedziemy, aby go odebrać" - zapewnia Newman.
Służba ratunkowa centrum działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok i ma 100 punktów odbioru w Wielkiej Brytanii. Po zadomowieniu się zwierzęcia znajduje mu się nowy dom, niektóre trafiają do ogrodów zoologicznych.
Zgodnie z ustawą o dzikiej przyrodzie i obszarach wiejskich z 1981 r. wypuszczenie na wolność jakiegokolwiek stworzenia, które normalnie nie mieszka w Wielkiej Brytanii, jest przestępstwem.