Menu

Oskarżony o szpiegostwo Brytyjczyk ułaskawiony

Oskarżony o szpiegostwo Brytyjczyk ułaskawiony
Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały, że Brytyjczyk wkrótce będzie mógł opuścić kraj. (Fot. Getty Images)
Zjednoczone Emiraty Arabskie ułaskawiły dziś brytyjskiego doktoranta Matthewa Hedgesa, który w zeszłym tygodniu został skazany na dożywotnie więzienie za szpiegostwo. Wcześniej wyemitowały nagranie wideo, na którym przyznał się on do pracy dla MI6.
Reklama

Hedges został ułaskawiony - wraz ponad 700 innymi więźniami - decyzją prezydenta kraju, szejka Chalify ibn Zajeda an-Nahajana z okazji przypadającego w tym tygodniu święta narodowego. Decyzja o ułaskawieniu Brytyjczyka weszła w życie w trybie natychmiastowym, choć będzie mógł on opuścić ZEA, kiedy dopełnione zostaną wszystkie niezbędne procedury.

"Rodzina i ja przyjęliśmy z zadowoleniem prezydenckie ułaskawienie i nie możemy się doczekać, kiedy Matt wróci do domu" - oznajmiła jego żona Daniela Tejada.

Tuż przed ogłoszeniem ułaskawienia, władze ZEA wyemitowały nagranie wideo, na którym Hedges - 31-letni doktorant studiów bliskowschodnich z Uniwersytetu w Durham - przyznaje się do pracy dla brytyjskiego wywiadu MI6 oraz tego, iż używał badań naukowych jako przykrywki do zbierania materiałów na temat kupowanych przez ten kraj systemów militarnych.

Mężczyzna rzekomo miał pracować dla MI6. (Fot. Zdjęcie rodzinne/Metro)

Hedges został aresztowany 5 maja na lotnisku w Dubaju, gdy wracał do kraju z dwutygodniowego pobytu badawczego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według jego rodziny, przeprowadzona 21 listopada rozprawa, w czasie której został on skazany, trwała tylko pięć minut i nie było na niej adwokata. Władze ZEA zaprzeczały jednak tym informacjom.

Zadowolenie z decyzji o ułaskawieniu wyraził brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. "Fantastyczna wiadomość na temat Matthewa Hedgesa. Chociaż nie zgadzamy się z zarzutami, jesteśmy wdzięczni rządowi ZEA za szybkie rozwiązanie sytuacji" - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji. Po ogłoszeniu wyroku zarówno on, jak i premier Theresa May mówili o głębokim rozczarowaniu z powodu skazania Hedgesa i ostrzegali, że sprawa może zaszkodzić przyjaznym stosunkom między obydwoma państwami. W reakcji na to ambasador ZEA w Londynie sugerował przed weekendem, że możliwe jest znalezienie polubownego rozwiązania.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama