Menu

Opozycja zdobyła większość w Senacie

Opozycja zdobyła większość w Senacie
Wybory do Sejmu i Senatu cieszyły się dużą frekwencją. (Fot. Getty Images)
Kandydaci w niedzielnych wyborach popierani przez opozycję zdobyli większość 51 mandatów w Senacie - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 49 senatorów.
Reklama

Wczoraj wieczorem rozstrzygnął się los wyborów okręgu senackim nr 64, gdzie o mandat walczyli: obecny senator PO Sławomir Rybicki (KO), prywatny przedsiębiorca i gdyński radny Marcin Bełbot (PiS) oraz startujący z własnego komitetu wyborczego kpt. żeglugi wielkiej Józef Franciszek Wójcik. Ostatecznie to Rybicki zdobył mandat senacki (głosowało na niego 106,9 tys. wyborców, prawie dwa razy więcej niż na kandydata PiS).

Z danych, które podały okręgowe komisje wyborcze, wynika, że kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa.

Opozycja ma większość w Senacie. (Fot. Getty Images)

Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją. Chodzi o byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w Łodzi, prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza w jednym z okręgów w woj. lubuskim oraz byłego sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie.

Senat ma inicjatywę ustawodawczą, może też odrzucać ustawy uchwalane przez Sejm. Sejm odrzuca poprawki Senatu bezwzględną większością głosów. 

Czytaj więcej:

Brytyjska prasa po wyborach w Polsce podkreśla skalę zwycięstwa PiS

Wybory 2019: Tak głosowali Polacy w Wielkiej Brytanii

  Komentarze
  • Jas_Fasola
   15 października 2019, 21:25

   Wszystkich tych ktorzy glosowali na pis za granica zapraszamy do polski na stale!!!

  • They
   16 października 2019, 22:50

   Tępa.i głosujący na kod targowice po psl sld kukiz itd niech nigdy nie wracają bez mózgi po tvn. Wyjechali przez bolki kwas tusk balcer. PiS jako jedyny naprawia kraj i można zarabiać już 4-5 tys. A będzie lepiej. Za targiwcy zarobki były 1-2.
   Ogidac TVP Polska tv. Wrócą złodziej to znowu będzie bieda i kasy nie ma i nie będzie

  • Vistula
   17 października 2019, 00:18

   A tych co to popierają partię, która szczuje w Brukseli obce państwa na swój własny kraj i zachęca do obrażania swoich współobywateli przez obcych polityków, do nie głosowania w wyborach na terenie RP, w ramach elementarnego poczucia moralności.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama