Menu

Opłata za reklamówki działa. Rząd w UK ma na to dowód

Opłata za reklamówki działa. Rząd w UK ma na to dowód
Jednorazówki przestają być "modne". (Fot. Getty Images)
Zużycie plastikowych toreb na zakupy w supermarketach w Anglii spadło o 90 proc., od kiedy wprowadzono opłatę za reklamówkę w wysokości 5 pensów - wynika z rządowych danych.
Reklama

Tesco, Waitrose, Asda, Sainsbury’s, Marks and Spencer, Morrisons i The Co-operative Group sprzedały w 2018/19 r. tylko 549 milionów reklamówek. Tylko, bo rok wcześniej klienci kupili ich dwa razy więcej - informuje "Metro".

W Anglii opłata za reklamówki weszła w życie 5 października 2015 r. Zanim zaczęło obowiązywać nowe prawo, angielski konsument zużywał średnio 140 foliówek rocznie. Obecnie liczba ta wynosi 10.

Sam książę Karol używa ekologicznych toreb na zakupy. (Fot. Getty Images)

"Nikt nie chce patrzeć, jak plastikowe odpady niszczą naszą bezcenną przyrodę. Najnowsze dane są potężnym dowodem na to, że w końcu przestajemy być tzw. jednorazowym społeczeństwem" - podkreśla minister środowiska Theresa Villiers.

"Metro" przypomina, że minimalna opłata w wysokości 5 pensów za torbę na zakupy obowiązuje we wszystkich punktach sprzedaży detalicznej w Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Jednak w Anglii za reklamówki trzeba płacić jedynie w sklepach zatrudniających ponad 250 pracowników.

W ostatnich miesiącach setki firm zobowiązały się do zmniejszenia ilości zużywanego plastiku i opakowań. Sieć Asda obiecała niedawno, że pozbędzie się plastikowych jednorazówek ze swojej sprzedaży online. Z kolei Boots ogłosił w czerwcu, że całkowicie przejdzie na papier.

  Komentarze
  • 20002
   3 sierpnia 2019, 10:44

   "Ekologia" po angielsku: morrison, torebka z plastiku 15p, papierowa 20p, plasterek schaba opakowany w plastiki, brak szklanych butelek, spalarnie smieci, pseudo segregacja smieci, wyciete lasy, wybita dzika zwierzyna... Chyba ktos tu ma kogos za kompletnych durni.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.02.2020
  GBP 5.149 złEUR 4.300 złUSD 3.962 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama