Menu

Operatorzy w UK będą musieli informować, że kończy się umowa

Operatorzy w UK będą musieli informować, że kończy się umowa
Od lutego 2020 r. klienci będą otrzymywać wiadomość o kończącym się kontrakcie. (Fot. Ofcom)
Dostawcy internetu, płatnej telewizji, a także telefonii komórkowej i stacjonarnej w Wielkiej Brytanii będą musieli informować swoich klientów o zbliżającym się terminie wygaśnięcia obowiązującego kontraktu - zadecydował Ofcom, regulator rynku mediów i telekomunikacji w UK.
Reklama

Nowe zasady mają obowiązywać od 15 lutego 2020 r., więc operatorzy mają dziewięć miesięcy na aktualizację swoich systemów.

Zgodnie z wytycznymi Ofcom, dostawcy będą musieli wysłać do klientów wiadomość SMS, e-mail lub list w terminie od 10 do 40 dni przed datą wygaśnięcia umowy. Ma się tam znaleźć informacja, kiedy kontrakt może być zerwany bez ponoszenia przez konsumenta dodatkowych kosztów.

14 proc. klientów nie wie, czy nadal obowiązuje ich bieżący kontrakt z operatorem. (Fot. Getty Images)

Muszą być też zawarte adnotacje dotyczące wszelkich zmian w cenach i usługach, które automatycznie wchodzą w życie z datą zakończenia umowy. Ponadto, operator musi przedstawić klientom najlepsze alternatywne oferty - informuje BBC.

"Spowoduje to przejęcie władzy przez miliony ludzi, które płacą więcej niż muszą, mimo że nie są już z operatorem związane umową" - zaznacza Lindsey Fussell z Ofcom.

Z badania regulatora wynika, że 14 proc. klientów nie wie, czy nadal obowiązuje ich bieżący kontrakt. "Gdyby zdecydowali się na nową umowę, mogliby obniżyć koszty usług o ok. 20 proc." - podkreśla Ofcom.

Według danych Citizens Advice, około 4 milionów klientów zostało obciążonych dodatkowymi kosztami za telefony komórkowe, mimo że spłacili już urządzenie u operatora. W praktyce oznacza to wydane przez nich £500 milionów. Operatorzy stosowali takie praktyki nawet wtedy, gdy klientowi skończyła się umowa.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama