Menu

Oficjalny wniosek USA o ekstradycję Assange'a

Oficjalny wniosek USA o ekstradycję Assange'a
Przed więzieniem, w którym przebywa Assange, trwają protesty jego zwolenników, sprzeciwiających się ekstradycji działacza do USA. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo sprawiedliwości USA skierowało do brytyjskich władz oficjalny wniosek o ekstradycję założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a - podał 'Washingon Post', powołując się na anonimowe źródła.
Reklama

Przedstawiciel władz USA, który wypowiadał się pod warunkiem anonimowości, przekazał, że wniosek przesłano 6 czerwca.

Zgodnie z amerykańsko-brytyjskim porozumieniem, na skierowanie takiego wniosku władze mają 60 dni od dnia aresztu.

W kwietniu Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjskie władze. Obecnie odsiaduje wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia przed brytyjskim sądem.

Stany Zjednoczone oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu do pięciu lat więzienia. W ostatnim czasie ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o 17 nowych zarzutach, jakie zamierza postawić Assange'owi; dotyczą one m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę USA.

Ze względów zdrowotnych Assange nie wziął pod koniec maja udziału w zaplanowanej rozprawie w sprawie amerykańskiego wniosku o jego ekstradycję. Miał wziąć w niej udział przez łącze wideo.

Jednak wcześniej tego dnia WikiLeaks informował, że Assange z powodu gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia został przeniesiony na oddział szpitalny więzienia. Jego rzeczniczka Gareth Peirce przed sądem powiedziała, że jej klient "nie czuje się zbyt dobrze".

W związku z tym termin przesłuchania Assange'a został wyznaczony na 12 czerwca; sąd zadecydował ponadto, że dla udogodnienia rozprawa odbędzie się w sądzie blisko więzienia Belmarsh.

Ekstradycji Assange'a domaga się także Szwecja, w związku z zarzucanym Australijczykowi gwałtem i napaścią seksualną.

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur Nils Melzer pod koniec maja wyraził sprzeciw wobec ewentualnej ekstradycji Assange'a do USA. Stanowisko to motywował obawą, że 47-letni Australijczyk byłby w tym kraju "narażony na prawdziwe ryzyko poważnych naruszeń jego praw człowieka". Melzer wymienił w tym kontekście wolność wypowiedzi, prawo do uczciwego procesu oraz zakaz tortur.

  Komentarze
  • Hugo
   11 czerwca 2019, 20:31

   Wolność dla Assange'a, wolność mediom i wolnemu dostępowi do informacji!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama