Menu

Od maja Cypr otwarty dla zaszczepionych turystów z UK

Od maja Cypr otwarty dla zaszczepionych turystów z UK
Brytyjczycy chętnie wyjeżdżają na urlop do słonecznych cypryjskich miasteczek. Na zdjęciu: przystań portowa w mieście Kyrenia na Cyprze. (Fot. Getty Images)
Cypryjski rząd zapowiedział wczoraj, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy otrzymają obie dawki szczepionki przeciw Covid-19, będą mogli podróżować na Cypr bez żadnych ograniczeń od 1 maja - informuje BBC.
Reklama
Reklama

Zaszczepieni turyści z Wielkiej Brytanii będą mogli przybyć na Cypr bez konieczności przedstawienia negatywnego testu na Covid-19 lub poddania się kwarantannie. Jednak drugą dawkę szczepionki będą musieli otrzymać co najmniej siedem dni przed podróżą - sprecyzował wiceminister turystyki Cypru, Savvas Perdios.

Co więcej, z możliwości wyjazdu na Cypr będą mogły skorzystać tylko te osoby, które zostały zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA); obecnie są to szczepionki koncernów Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca i Moderna.

BBC zauważa, że nie jest jasne, w jaki sposób turyści mają udowodnić, iż otrzymali obie dawki szczepionki. 

Cypr chce otworzyć swoje granice dla brytyjskich turystów już od 1 maja. Problem w tym, że - według przedstawionego przez Borisa Johnsona planu wychodzenia z lockdownu w Anglii - wznowienie podróży zagranicznych stanie się możliwe nie wcześniej niż 17 maja.

Brytyjscy turyści stanowią największą grupę odwiedzających Cypr. Według danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS), w 2019 roku odbyli tam ponad milion podróży.

Cypr zawarł już dwustronną umowę z Izraelem, która od 1 kwietnia zezwala na swobodne podróżowanie zaszczepionych turystów z obu krajów bez obowiązku kwarantanny. Również Grecja zgodziła się na przyjmowanie gości z Izraela, którzy przyjęli preparat na Covid-19.

W zeszłym tygodniu brytyjski premier zapowiedział dogłębne rozważenie kwestii paszportów szczepionkowych, podkreślając jednak, że "jest to poważna kwestia etyczna, w obliczu której Wielka Brytania staje po raz pierwszy".

Czytaj więcej:

Wakacje dla zaszczepionych Brytyjczyków? Rząd Hiszpanii rozważa pomysł

Jest szansa, że mieszkańcy UK polecą na wakacje do Grecji

Mieszkańcy UK masowo rezerwują zagraniczne loty i wakacje

Co oznacza "stay local" i jak daleko będziemy mogli podróżować w marcu?

Hiszpania "pracuje" z UK nad korytarzami turystycznymi

  Komentarze
  • Ola
   5 marca, 12:54

   Kwestia czasu jak cały ruch międzynarodowy będzie ograniczony nawiedzonym z ich teoriami spiskowymi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama