Menu

Od 1 marca Niemcy otwierają rynek pracy dla osób spoza UE

Od 1 marca Niemcy otwierają rynek pracy dla osób spoza UE
Informatycy będą mogli swobodnie podejmować w Niemczech pracę bez udokumentowania swych kwalifikacji. (Fot. Getty Images)
Niemiecka ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych, która wchodzi w życie 1 marca br., rozszerza możliwości zatrudniania takich pracowników z państw spoza Unii Europejskiej. Nie oczekuje się jednak, że spowoduje ona istotniejsze zmiany na rynku pracy.
Reklama

Ustawa zezwala na podejmowanie pracy osobom przeszkolonym zawodowo oraz absolwentom wyższych uczelni, przy czym w obu wypadkach ich udokumentowane kwalifikacje muszą być zgodne z niemieckimi standardami. Konieczne jest także przedstawienie konkretnej oferty zatrudnienia, zwykle w formie proponowanej przez pracodawcę umowy.

Federalna Agencja Pracy (BdA) ma zezwalać na zatrudnienie cudzoziemca spoza UE, jeśli oferowana mu praca jest zgodna z jego kwalifikacjami i będzie wykonywana na warunkach nie gorszych od tych, na jakich zatrudnia się na podobnych stanowiskach obywateli niemieckich. Absolwenci wyższych uczelni będą mogli pracować również w specjalnościach, które są pokrewne profilowi ich wykształcenia i nie wymagają akademickich kwalifikacji.

W odniesieniu do informatyków zaznaczono, że jeśli dysponują "wyraźnymi praktycznymi umiejętnościami fachowymi", mogą swobodnie podejmować w Niemczech pracę bez udokumentowania swych kwalifikacji.

Nie oczekuje się jednak, że zmiany spowodują istotniejsze zmiany na rynku pracy. (Fot. Getty Images)

Zrezygnowano jednocześnie z obowiązującego dotąd wymogu sprawdzenia przez BdA, czy o zaoferowaną pracę ubiega się również obywatel Niemiec lub innego państwa Unii Europejskiej.

Ustawa skróciła też z pięciu do czterech lat okres, po którym wykwalifikowany pracownik spoza UE będzie mógł się ubiegać o prawo stałego pobytu w Niemczech.

Prezes Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (Bams) Hans-Eckhard Sommer wyraził opinię, że ustawa nie zwiększy w istotny sposób liczby cudzoziemców, gotowych obsadzić w Niemczech wakujące miejsca pracy.

"Powodem tego, że do Niemiec przywędrowało dotąd tylko niewielu wykwalifikowanych fachowców, jest przede wszystkim bariera językowa. W każdym razie z ustawą nie należy łączyć zbyt wielkich oczekiwań" - przekazał dziennikowi "Rheinische Post". Jak zaznaczył, zmianę mogłoby przynieść większe zaangażowanie się gospodarki w finansowanie kursów językowych.

Czytaj więcej:

Media w UK: Nowy system imigracyjny nie wystarczy do poprawy wydajności

Coraz mniej Polaków emigruje do Szwecji

Media: Obywatele Indii skorzystają na Brexicie

  Komentarze
  • Z anglii
   29 lutego, 15:14

   Do Leszek Forenc jak zwykle nie zalapałeś ze Niemcy chcą w ten sposób dokopać UK każdy wybierze Niemcy z wyższym standardem życia jak dziadowskie UK z niesamowitą drożyzna i zakwaterowaniem z trzeciego świata.

  • Ja ebie
   29 lutego, 17:05

   Hahaha swietnie wszyscy niech tak zrobia pracodawcy w uk wkoncu bdda musieli sie postarac o pracownikow

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama