Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Od 2011 r. w UK odnotowano "lawinowy wzrost" niepewnych form zatrudnienia

Od 2011 r. w UK odnotowano "lawinowy wzrost" niepewnych form zatrudnienia
Obecnie co ósmy pracownik w UK jest zatrudniony na tzw. umowie śmieciowej. (Fot. Getty Images)
Według najnowszego raportu związku zawodowego TUC, w ciągu ostatnich 14 lat w UK doszło do 'lawinowego wzrostu' niestabilnych i niskopłatnych form zatrudnienia. Analizy TUC, na które powołuje się 'The Guardian' wykazały, że liczba osób pracujących na takich zasadach osiągnęła rekordowy poziom 4,1 miliona.
Reklama
Reklama

Jak pokazują oficjalne statystyki, liczba osób zatrudnionych w niestabilnych formach - takich jak umowy "zero godzin", samozatrudnienie z niskim wynagrodzeniem oraz prace dorywcze lub sezonowe - wzrosła o prawie 1 milion w latach 2011-2023.

W tym okresie liczba niepewnych form zatrudnienia wzrosła prawie trzykrotnie bardziej niż bezpiecznych form zatrudnienia - podała organizacja związkowa, która szacuje, że jeden na ośmiu pracowników w UK jest obecnie zatrudniony na tzw. umowach śmieciowych. 

Według raportu, wzrost niepewnych form zatrudnienia od 2011 r. był napędzany głównie przez niżej opłacane sektory gospodarki.

Związek zawodowy TUC stwierdził, że ogromny wzrost liczby niepewnych i nisko płatnych miejsc pracy podkreśla potrzebę wzmocnienia praw pracowniczych i uczynienia pracy opłacalną.

"Długotrwały eksperyment UK z modelem gospodarki opartym na niskich płacach i ograniczonych prawach był fatalny dla wzrostu gospodarczego, produktywności i standardów życia. Realne płace są dziś mniej warte niż w 2008 roku, a w całym kraju ludzie są uwięzieni w miejscach pracy, które oferują niewielkie lub żadne gwarancje bezpieczeństwa" - zauważył sekretarz generalny TUC, Paul Nowak. 

Zdaniem Nowaka "nowe otwarcie Partii Pracy" po wyborach jest "okazją do resetu w kwestii praw pracowniczych". 

Plan partii opozycyjnej obejmuje wprowadzenie zakazu umów zero godzin i taktyki "zwolnij i zatrudnij ponownie", a także "wprowadzenie podstawowych praw począwszy od pierwszego dnia pracy obejmujących urlop rodzicielski, zasiłek chorobowy i ochronę przed nieuzasadnionym zwolnieniem".

Jednocześnie plan ten ma na celu wzmocnienie praw pracowniczych od już pierwszego dnia zatrudnienia w danej firmie.

Czytaj więcej:

Najbardziej poszukiwane zawody w UK. Pielęgniarka i sprzedawca na prowadzeniu

Badanie: 3/4 firm odnotowuje spadek obrotów przez brak szeregowych pracowników

Standardy życia w UK zbyt niskie? "Rząd powinien podjąć działania, by je poprawić"

UK: Obniżki składek pracowniczych główną obietnicą wyborczą konserwatystów

  Komentarze
  • Wyjechałem do raju
   17 czerwca, 11:01

   Witaj w Piekle w którym istnieje tylko iluzja dobrobytu i stabilnego życia . UK trzeci świat udając pierwszy, wyspa szaleńców. No nic czas dalej zwiedzać góry świętokrzyskie :) każdemu proponuje pobyt w Raju.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama