Menu

Ocaleni i krewni ofiar z Grenfell występują do sądu w USA

Ocaleni i krewni ofiar z Grenfell występują do sądu w USA
Tak wyglądał jeden z najtragiczniejszych pożarów we współczesnej historii Wielkiej Brytanii... (Fot. Getty Images)
Ponad 100 ocalałych osób i krewnych ofiar pożaru wieżowca Grenfell w Londynie, podejmuje w USA działania prawne przeciwko trzem firmom, które obwiniają za pożar.
Reklama

Pozew zostanie skierowany do producenta okładzin Arconic, producenta izolacji Celotex i dostawcy lodówek Whirlpool. Wygrana poszkodowanych w pożarze może kosztować te firmy dziesiątki milionów dolarów. Przedstawiciele Whirlpool i Arconic nie skomentowali doniesień. Celotex poinformował program BBC, że "rozważa swoje stanowisko" w odniesieniu do działań prawnych.

Sprawa cywilna o odszkodowanie musi zostać wszczęta w ciągu dwóch lat od samego pożaru z powodu przedawnienia w USA. W akcję zaangażowane są co najmniej dwie duże amerykańskie firmy prawnicze. Prawnicy uważają, że katastrofa nie mogła mieć miejsca w USA z powodu zaostrzonych przepisów bezpieczeństwa pożarowego i zakazu stosowania podobnych okładzin na wysokich budynkach mieszkalnych.

Łatwopalne okładziny na ścianie budynku tylko pogorszyły sytuację... (Fot. Getty Images)

Pożar Grenfell w czerwcu 2017 r. pochłonął 72 ofiary, a kolejne 70 zostało rannych.

W pierwszej fazie publicznego dochodzenia w sprawie katastrofy, przedstawiono dowody ekspertów według których pożar wybuchł w kuchni, następnie płomienie zajęły ramy okienne uPVC i przeniosły się na materiał ociepleniowy budynku.

Nowa okładzina zewnętrzna i izolacja została zainstalowana w 2016 r. w ramach remontu o wartości 10 mln funtów. System okładzinowy składał się z wielu elementów. Cienki, aluminiowy panel został wykonany przez amerykańskiego giganta Arconic.

Amerykańscy prawnicy reprezentujący ocalałych Grenfell i krewnych ofiar, złożą pozew w Filadelfii na mocy ustawy o odpowiedzialności za obrażenia spowodowane towarami, które sprzedają. Podobno stan Pensylwania został wybrany jako jurysdykcja sądu, ponieważ zarówno Arconic, który dostarczył palne panele ACM, jak i Celotex, który wyprodukował izolację, mają tam swoją siedzibę.

W programie Victorii Derbyshire dla BBC poinformowano, że wielu mieszkańców Grenfell odmówiło wystąpienia do sądu twierdząc, że może to odwrócić uwagę od trwającego śledztwa publicznego i dochodzenia karnego. Niektórzy uważają też, że wystąpienie do sądu w Pensylwanii nie jest "moralnie słuszne".

Ocalały z Grenfell Tower przedstawiciel rodzin ofiar i innych ocalałych, wystosował oświadczenie: "Szanujemy tych, którzy chcą podjąć działania w USA i tych, którzy ich nie chcą".

Roszczenie przeciwko innej amerykańskiej korporacji, Whirlpool, która wyprodukowała lodówkę z zamrażarką w mieszkaniu pod numerem 16, gdzie prawdopodobnie wybuchł pożar, wytoczono niezależnie od pozostałych dwóch firm.

Niektórzy z ekspertów uważają, że nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że to produkt Whirlpool był przyczyną pożaru.

W przeciwieństwie do procesów prowadzonych w Wielkiej Brytanii, każda sprawa będzie rozpatrywana przez ławę przysięgłych, a werdykt może oznaczać znacznie większe odszkodowania.

BBC podało, że prawnicy uważają za niemożliwe oszacowanie wysokości wygranej, ale jako przykład podali podobny pozew, w którym zginęło siedem osób. Odszkodowania wyniosły 227 mln USD (178 mln GBP).

Dym z palącego się budynku był widoczny w całym zachodnim Londynie. (Fot. Getty Images)

Zanim jednak sprawa dojdzie do skutku, jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie trzy firmy wymienione w pozwie odwołają się, ponieważ pożar miał miejsce w Wielkiej Brytanii, a nie na terenie USA.

Whirlpool wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że dwa oddzielne badania nie wykazały żadnych dowodów na to, że model chłodziarko-zamrażarki znajdujący się w mieszkaniu pod nr 16 był wadliwy i że spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. "Jesteśmy zaangażowani we wspomaganie dochodzenia w Grenfell Tower w każdy możliwy sposób. Podczas gdy dochodzenie jest w toku, niewłaściwe byłyby dalsze komentarze. Przeprowadzono dwa oddzielne dochodzenia - jedno przez Departament Biznesu, Strategię Energetyczną i Przemysłową (BEIS), a drugie przez Whirlpool. Oba badania, prowadzone niezależnie, nie znalazły dowodów na jakiekolwiek wady w tym modelu i potwierdziły, że chłodziarko-zamrażarka spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Wnioski te zostały również zweryfikowane przez głównego doradcę naukowego rządu".

Zgodnie z prawem stanowym USA, proces prawny może potrwać kilka lat. Prawnicy twierdzą, że wstępna ocena tego, czy sprawa odbędzie się, zapadnie w ciągu sześciu miesięcy, a sam proces możliwy będzie około 18 miesięcy później.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama