Menu

ONZ ostrzega: Fale upałów będą coraz dłuższe i silniejsze

ONZ ostrzega: Fale upałów będą coraz dłuższe i silniejsze
Fale upałów będą zaczynać się wcześniej i później kończyć. (Fot. Getty Images)
Obecny rok ma szanse stać się jednym z najgorętszych, a lata 2015-19 - najgorętszym okresem pięcioletnim - podała w piątek w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Reklama

Jest jeszcze za wcześnie, aby przypisywać obecną falę upałów w Europie zmianie klimatu, ale jest ona "absolutnie spójna" z ekstremami powiązanymi z wpływem gazów cieplarnianych - podała WMO.

"Fale upałów będą coraz intensywniejsze, dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne, będą zaczynać się wcześniej i później kończyć" - oświadczyła rzeczniczka WMO Clare Nullis.

"Mamy jeszcze nadal koniec czerwca, ale wydaje się, że Ziemia przeżywa doświadczenie pięciu najgorętszych rekordowych lat, od 2015 do 2019 roku - dodała.

Obecna fala upałów spowodowana jest masami ciepłego powietrza znad Afryki. Także na północy tego kontynentu rejestrowane są w różnych miejscach ekstremalne temperatury.

WMO ostrzegło również, że fali upałów mogą towarzyszyć susze, zwłaszcza w Europie Wschodniej, natomiast w środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej części kontynentu spodziewane są burze i silny grad.

W latach 2000–2016 liczba osób narażonych na fale upałów na świecie wzrosła o 126 milionów i chociaż naukowcy z tradycyjną ostrożnością uważają za przedwczesne przypisywanie tych upałów zmianom klimatycznym, to jednak odpowiada to scenariuszom, które zostały wcześniej opracowane.

  Komentarze
  • Oczko
   30 czerwca, 11:29

   przebiegunowanie ziemi w akcji nic dodac nic ujac.

  • David
   30 czerwca, 12:57

   Czytaj :czas wprowadzic nowy podatek na globalne ocieplenie,ciemny lud kupi wszystko...

  • Leon
   30 czerwca, 13:41

   W przepowiedniach pisze ze beda wielkie temperatury w UK topnienie lodowcow i powodzie bieda i calkowite zalanie Angli ma zniknac z mapy swiata - ( przepowiednia O.PIO )

  • Joanna
   2 lipca, 11:29

   Mieszkam w Uk i nie zdąrzyłam zauważyć ocieplenia klimatu. 3 tyg deszczu, 2 dni ciepla , i na nowo pochmurnie... Niewiem kto to pisze ale dobra bajka na dobranoc...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama