Menu

ONZ: Praca dziennikarzy staje się coraz bardziej niebezpieczna

ONZ: Praca dziennikarzy staje się coraz bardziej niebezpieczna
Dziennikarze nie w każdym regionie świata mogą czuć się bezpiecznie. (Fot. Getty Images)
Kraje arabskie są najbardziej niebezpieczne dla dziennikarzy - stwierdza raport UNESCO, poświęcony bezpieczeństwu pracy przedstawicieli mass mediów, opublikowany z okazji Międzynarodowego Dnia Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni wobec Dziennikarzy, który przypada właśnie dziś.
Reklama

"Bez dziennikarzy, którzy bezpiecznie wykonują swoją pracę, mamy do czynienia ze światem chaosu i dezinformacji" - zauważył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. "Gdy dziennikarze są celem, społeczeństwo jako całość płaci za to cenę. Bez możliwości ochrony dziennikarzy nasza zdolność do bycia informowanym i uczestniczenia w podejmowaniu decyzji jest poważnie utrudniona" - dodał.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez UNESCO i zatytułowane "Nasilone ataki, nowa obrona", podkreślają ryzyko, na jakie bardzo często narażeni są dziennikarze w czasie wykonywania swojej pracy. Najbardziej niebezpieczne dla przedstawicieli mass mediów w latach 2014-2018 były kraje arabskie, w których miała miejsce prawie jedna trzecia (149) zabójstw na dziennikarzach. Niebezpiecznie jest też w Ameryce Łacińskiej (26 proc. zabójstw, 127) oraz w krajach Azji i Pacyfiku. (24 proc., 120). 51 dziennikarzy zginęło w Afryce, 28 w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, 20 w Europie Środkowej i Wschodniej.

Kraje, w których dziennikarze mają ograniczony dostęp do informacji, płacą za to wysoką cenę. (Fot. Getty Images)

Ogółem w badanym przedziale czasowym zginęło 495 dziennikarzy, co stanowi wzrost o 18 procent w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem. Najbardziej niebezpiecznie było w Syrii, Meksyku i Afganistanie.

Badanie UNESCO stwierdza, że prawie 90 proc. osób odpowiedzialnych za śmierć ponad 1 100 dziennikarzy w latach 2006-2018 nie zostało skazanych. W raporcie wykazano, że dziennikarze są często mordowani za ich relacje dotyczące polityki, przestępczości i korupcji, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach, mówiących, iż w latach 2017-2018 ponad połowa (55 proc.) zabójstw dziennikarzy miała miejsce w rejonach nie objętych konfliktami zbrojnymi.

W swoim oświadczeniu Guterres zauważa wzrost skali i liczby ataków na dziennikarzy, a także incydentów, które znacznie utrudniają ich pracę, w tym "groźby ścigania, aresztowania, uwięzienia, odmowy dostępu do informacji oraz brak dochodzenia i ścigania przestępstw przeciwko przedstawicielom mass mediów". Podkreśla, że w tym roku zginęło na świecie co najmniej 43 dziennikarzy i że podwoiła się także liczba zabójstw, dokonana na kobietach, zajmujących się tym zawodem.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama