Menu

Nożownik z Holandii atakował, bo "znieważano islam"

Nożownik z Holandii atakował, bo "znieważano islam"
Do ataku doszło w ubiegły piątek na stacji Amsterdam Centraal. (Fot. Getty Images)
Mężczyzna, który na głównym dworcu kolejowym w Amsterdamie poważnie ranił nożem dwoje amerykańskich turystów, oznajmił, że wybrał przypadkowe ofiary, a jego działanie było spowodowane ciągłym znieważaniem islamu w Holandii.
Reklama

Napastnik, zidentyfikowany przez RTL Nieuws jako Dżawed S., to 19-letni Afgańczyk mieszkający w Niemczech, który przyjechał do Amsterdamu, żeby przeprowadzić atak, ponieważ - jak twierdzi - w Holandii ciągle znieważani są Bóg, Koran i prorok Mahomet - poinformowała prokuratura w oświadczeniu.

Mężczyzna wspomniał o prawicowym holenderskim populiście, deputowanym Geercie Wildersie, ale nie - jak podaje agencja Reutera - o konkursie karykatur proroka Mahometa, który Wilders planował zorganizować w listopadzie br. Polityk w zeszłym tygodniu odwołał ten konkurs w związku z groźbami zamachu na jego życie i ryzykiem narażenia na niebezpieczeństwo innych ludzi.

W piątek młody mężczyzna zaatakował nożem i zranił parę amerykańskich turystów zwiedzających Amsterdam. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nożownik został zaś niegroźnie postrzelony przez interweniującą policję, po czym odwieziono go do szpitala.

W sobotę władze Amsterdamu podały, że pierwsze zeznania podejrzanego wskazują, iż "działał on z pobudek terrorystycznych".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama