Menu

Nowe zasady przyznawania Oscarów. Więcej reprezentacji mniejszości

Nowe zasady przyznawania Oscarów. Więcej reprezentacji mniejszości
"Wierzymy, że te nowe standardy staną się katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży". (Fot. Getty Images)
Instytucja przyznająca Oscary ogłosiła nowe zasady, które od 2024 r. będą musiały spełniać obrazy, starające się o tytuł najlepszego filmu. Mają one promować różnorodność na ekranie i poza nim, a także włączać w proces produkcji filmów osoby z grup mniejszościowych.
Reklama

Zasady określają, jaki procent aktorów i pozostałej ekipy filmowej musi pochodzić z grup określanych jako niedostatecznie reprezentowane, do których zaliczono przedstawicieli mniejszości etnicznych i rasowych, społeczności LGBTQ+, kobiety oraz osoby z niepełnosprawnościami.

"Wierzymy, że te nowe standardy staną się katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży" - oświadczył przewodniczący przyznającej nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej David Rubin.

Nowe wytyczne odnoszą się również do składu firm, zajmujących się marketingiem, reklamą i dystrybucją filmów, a także miejsc w programach stażowych, możliwości szkoleń i rozwoju.

W sumie utworzono cztery szczegółowo opisane standardy; od 2024 r. dzieła, ubiegające się o nominację do wyróżnienia dla najlepszego filmu, będą musiały spełniać dwa z nich.

Nowe zasady są częścią pięcioletniego planu, mającego promować różnorodność i sprawiedliwe reprezentowanie grup mniejszościowych oraz kobiet w obrazach filmowych.

Przyznający Nagrody Akademii Filmowej byli krytykowani za zbył małą liczbę wyróżnień, kierowanych do twórców wywodzących się z mniejszości - przypomina agencja Reutera. Krytyka nasiliła się w 2016 r. dzięki popularnemu w mediach społecznościowych hasztagowi #OscarsSoWhite (ang. Oscary takie białe), który był reakcją na nominowanie w kategoriach aktorskich (drugi rok z rzędu) samych białych artystów.

W skład Akademii wchodzi ponad 8 tys. osób. Liczba kobiet i osób pochodzących z mniejszości rasowych i etnicznych w jej gronie podwoiła się od 2015 r. - odnotowuje Reuters.

Czytaj więcej:

Oscary 2020: "Parasite" Bonga Joon-ho z Oscarem za najlepszy film; "Boże Ciało" bez statuetki

Ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu pandemii

  Komentarze
  • Pawel
   11 września, 07:49

   czyli tak naprawdę nic już nie zależy od producentów, reżyserów i detektorów filmów. Czyli wolności juz nie ma my każemy wy robicie

  • Raze
   11 września, 07:53

   Poj-bany świat. Jak za komuny punkty za pochodzenie na studia. Nie ważne, że było się debilem, ważne że słoma w butach lub smar na krawacie

  • Mario
   11 września, 08:38

   I tak juz od dawna te cale oscary to jest jakas debilna impreza. Kiedys filmy byly normalne. Teraz pewnie z braku tematow, kreca chore filmy ktorych nikt nie oglada. Hollywood to banda popaprancow.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama