Menu

Nowe statystyki o zadłużeniu Polaków. Jest gorzej niż sądzono

Nowe statystyki o zadłużeniu Polaków. Jest gorzej niż sądzono
Wielu Polaków sięga po kredyty i pożyczki, obniżając tym samym swój miesięczny dochód. (Fot. Getty Images)
2,7 mln dłużników widnieje w KRD, a ich zaległości finansowe sięgają 54,7 mld zł - podał Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Jak zwrócono uwagę, zadłużenie w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosło o rekordowe 182,5 proc.
Reklama

"Jeszcze pięć lat temu zadłużenie Polaków było trzy razy mniejsze, a średnie zadłużenie dłużnika było niższe o 11 tys. zł" - zauważył Adam Łącki z KRD BIG.

Dodał, że choć Polakom wiodło się gorzej, to mieli mniejsze długi. "Wraz ze wzrostem stopy życiowej, zwiększyły się też nasze potrzeby oraz - niestety - zaległości" - podkreślił.

Aktualnie w KRD widnieje 2,7 mln dłużników, którzy mają na koncie łącznie 54,7 mld zł zaległych zobowiązań finansowych. W ciągu pięciu ostatnich lat zadłużenie to wzrosło o 182,5 proc.

Wielu Polaków ucieka przed długami do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśnił ekspert, wraz ze wzrostem pensji przeciętnego Polaka, rośnie też apetyt na dobra materialne i wygodny styl życia. "Zaczynamy więcej kupować i pożyczać, bo myślimy, że nas będzie na to stać. Niestety, dość często jest to myślenie życzeniowe, niepoparte żadnym wyliczeniem" - zauważył.

Z danych KRD BIG wynika, że niezmienna jest struktura dłużników. "Od lat przeważają mężczyźni, którzy stanowią 63 proc. dłużników, największa grupa niesolidnych płatników to 30-40-latkowie i mieszkańcy najmniejszych miejscowości (do 5 tysięcy osób)" - podano.

Jak wskazano, największe zobowiązania na mapie Polski województwo mazowieckie: 8,1 mld zł. Tuż za nim jest śląskie z długiem ponad 7,7 mld zł, a na trzecim miejscu dolnośląskie z 5,1 mld zł. Najmniej zadłużone są: województwo podlaskie z długiem nieco ponad 1 mld zł, opolskie 1,1 mld zł i świętokrzyskie 1,2 mld zł.

 

  Komentarze


  • PabloWhodini
   7 sierpnia, 10:19

   Wyscig szczurow oraz "polityka" kija I marchewki dziala. Dlatego ludzie sie zadluzaja. Druga rzecz to jak to jest ze bedac Polakiem w Polsce mam konto w deutche bank? Ile bankow jest w rekach Polskich?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.10.2019
  GBP 4.946 złEUR 4.285 złUSD 3.864 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama