Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowe przepisy w Szkocji: Coraz więcej zgłoszeń przemocy domowej

Nowe przepisy w Szkocji: Coraz więcej zgłoszeń przemocy domowej
Od kwietnia do końca czerwca zarejestrowano 414 przestępstw dotyczących przemocy domowej. (Fot. Getty Images)
Od czasu wprowadzenia nowych przepisów dotyczących przemocy domowej w Szkocji, ludzie coraz częściej zgłaszają takie sprawy na policję. Od kwietnia do czerwca zarejestrowano ponad 400 podobnych przestępstw - informuje STV.tv.
Reklama

W kwietniu br. weszły nowe przepisy definiujące pojęcie przemocy domowej w Szkocji. Teraz przestępstwem jest m.in. kontrolowanie partnera, uzależnienie go od siebie finansowo oraz emocjonalne i psychologiczne manipulowanie nim w celu osiągnięcia korzyści.

Nowe prawo ma na celu lepszą ochronę ofiar przemocy domowej, bo - jak zauważają eksperci - coraz rzadziej znęcanie się nad partnerem ma wymiar fizyczny, a coraz częściej odbywa się na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej.

Nowe prawo ma na celu lepszą ochronę ofiar przemocy domowej. (Fot. Getty Images)

Według policji, od kwietnia do końca czerwca zarejestrowano 414 przestępstw dotyczących przemocy domowej, z czego 190 spraw zgłoszono prokuraturze, a wobec 13 osób zapadły wyroki skazujące.

"Te liczby to najlepszy dowód na to, jak potrzebne były zmiany przepisów. Dane za trzy miesiące pokazują też, że nasi funkcjonariusze wykorzystują je z dobrym skutkiem" - zauważa detektyw Gordon McCreadie.

"Nowe prawo obejmuje zachowania, które zawsze uważano za obelżywe, ale z którymi trudno było walczyć przy użyciu poprzednich przepisów. Teraz szkocka policja jest w stanie stawić czoła całej gamie obraźliwych zachowań i chronić osoby, które padły ofiarą spraców" - podsumowuje McCreadie.
 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2019
  GBP 4.895 złEUR 4.342 złUSD 3.932 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama