Menu

Nowe przepisy w Szkocji: Coraz więcej zgłoszeń przemocy domowej

Nowe przepisy w Szkocji: Coraz więcej zgłoszeń przemocy domowej
Od kwietnia do końca czerwca zarejestrowano 414 przestępstw dotyczących przemocy domowej. (Fot. Getty Images)
Od czasu wprowadzenia nowych przepisów dotyczących przemocy domowej w Szkocji, ludzie coraz częściej zgłaszają takie sprawy na policję. Od kwietnia do czerwca zarejestrowano ponad 400 podobnych przestępstw - informuje STV.tv.
Reklama

W kwietniu br. weszły nowe przepisy definiujące pojęcie przemocy domowej w Szkocji. Teraz przestępstwem jest m.in. kontrolowanie partnera, uzależnienie go od siebie finansowo oraz emocjonalne i psychologiczne manipulowanie nim w celu osiągnięcia korzyści.

Nowe prawo ma na celu lepszą ochronę ofiar przemocy domowej, bo - jak zauważają eksperci - coraz rzadziej znęcanie się nad partnerem ma wymiar fizyczny, a coraz częściej odbywa się na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej.

Nowe prawo ma na celu lepszą ochronę ofiar przemocy domowej. (Fot. Getty Images)

Według policji, od kwietnia do końca czerwca zarejestrowano 414 przestępstw dotyczących przemocy domowej, z czego 190 spraw zgłoszono prokuraturze, a wobec 13 osób zapadły wyroki skazujące.

"Te liczby to najlepszy dowód na to, jak potrzebne były zmiany przepisów. Dane za trzy miesiące pokazują też, że nasi funkcjonariusze wykorzystują je z dobrym skutkiem" - zauważa detektyw Gordon McCreadie.

"Nowe prawo obejmuje zachowania, które zawsze uważano za obelżywe, ale z którymi trudno było walczyć przy użyciu poprzednich przepisów. Teraz szkocka policja jest w stanie stawić czoła całej gamie obraźliwych zachowań i chronić osoby, które padły ofiarą spraców" - podsumowuje McCreadie.
 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama