Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowe nazwy ulic w Cardiff tylko po walijsku?

Nowe nazwy ulic w Cardiff tylko po walijsku?
Ponad 15 proc. mieszkańców Cardiff - stolicy Walii - mówi w języku walijskim. (Fot. Getty Images)
Rada miasta Cardiff rozważa zmianę, aby wszystkie nowe ulice posiadały wyłącznie walijskie nazwy. Ruch ten ma na celu sprawienie, aby miasto lepiej odzwierciedlało lokalne dziedzictwo.
Reklama

Plany zostały po raz pierwszy ogłoszone w ubiegłym roku, a urzędnicy rady podejmą ostateczną decyzję o przyjęciu programu na spotkaniu w przyszłym miesiącu.

Konsultacje z mieszkańcami walijskiej stolicy w tej sprawie odbyły się w ciągu sześciu tygodni między styczniem a marcem tego roku. Gabinet rady miejskiej analizuje obecnie wszystkie komentarze i odpowiedzi. 

Mabli Siriol z walijskiej grupy Cymdeithas yr Iaith z zadowoleniem przyjęła ten pomysł. "Z pewnością zmiana wpłynie na postrzeganie i używanie języka w mieście" - oceniła.

Obecnie wiele nazw ulic zapisywanych jest w dwóch językach. (Fot. Getty Images)

"Uważamy jednak, że istnieje więcej sposobów na to, aby Walijczycy i ich język byli lepiej widoczni. W projektach nie ma słowa o nazwach nowych budynków czy inwestycji" - skomentowała Siriol.

Zapowiedź wprowadzenia języka walijskiego na ulice wzbudziła kontrowersje wśród Walijczyków. Część z nich zauważyła, że "większość mieszkańców Cardiff jest anglojęzyczna". "Jeśli uważacie, że nagle wszyscy zaczną mówić po walijsku, to jesteście w błędzie" - wskazał jeden z internautów, Marc Cranfield-Adams.

Pojawiły się jednak również głosy przychylne zmianom. "Jeśli Cardiff nie zatroszczy się o unikatowy język Walii, to kto inny ma to zrobić?" - skomentował na Twitterze Owen Williams.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.09.2019
  GBP 4.972 złEUR 4.389 złUSD 3.998 złCHF 4.040 zł

  Sport


  Reklama