Menu

"Nowaja Gazieta": Anglicy całkowicie ograli wywiad Rosji

"Nowaja Gazieta": Anglicy całkowicie ograli wywiad Rosji
Zdaniem gazety, angielskie służby specjalne doprowadziły do ograniczenia wpływów rosyjskich agentów w Europie. (Fot. Getty Images)
'Sztab Generalny i ministerstwo obrony Rosji poniosły ogromne straty' - można przeczytać w dzisiejszym wydaniu 'Nowaja Gazeta'. Jak zauważają rosyjscy dziennikarze, 'straty w wyniku operacji w Wielkiej Brytanii okazały się o wiele większe niż zakładane korzyści'.
Reklama

Na aferze wokół domniemanych dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego (dawnego GRU) podejrzewanych o próbę zabicia w Anglii byłego szpiega Siergieja Skripala, mogą zyskać inne służby specjalne - donosi "Nowaja Gazieta".

Komentator tego niezależnego wydania przypomina, że Zarząd Główny (GU) Sztabu Generalnego Rosji (poprzednia nazwa: GRU) jest "odwiecznym konkurentem" Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Ta ostatnia, zdaniem autora artykułu, teraz "doczekała się swojego momentu".

GU znalazł się bowiem, wraz z upublicznieniem szczegółów nieudanej operacji dwóch agentów w angielskim Salisbury - "w centrum całej serii publicznych skandali". "Absolutnie nie jest ważne, czy wszystkie opublikowane w ciągu ostatniego miesiąca fakty o pracy jego funkcjonariuszy są ścisłe" - ocenia komentator. Natomiast - dodaje - Sztab Generalny i ministerstwo obrony Rosji poniosły "ogromne straty", jeśli chodzi o ich pozycje w aparacie władzy.

Komentator wyraża opinię, że źródłem informacji opublikowanych w ostatnich dniach przez portal śledczy Bellingcat są kontrwywiad i policja Anglii. "I to jest najgorsza wiadomość dla wywiadu wojskowego Rosji. Anglicy ograli go całkowicie, straty w wyniku operacji okazały się o wiele większe niż zakładane korzyści" - ocenia autor "Nowej Gaziety".

Właśnie za to, jego zdaniem, "dowódcy szpiegów mogą zostać ukarani" i najciekawsza będzie teraz odpowiedź na pytanie: "kto w otoczeniu (prezydenta Władimira) Putina zyskał na tej głupiej komedii?". Gazeta prognozuje, że należy teraz przypatrywać się, jak ułoży się przyszłość szefa GU gen. Pawła Korobowa. Prognozuje, że "na skandalicznych porażkach" GU zyska także Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), skonfliktowana z "klanem wojskowych" oraz SWR.

"Nowaja Gazieta" zauważa również, że w ostatnich latach rosyjski wywiad wojskowy zaczął pełnić nietypowe dla niego funkcje. "Do tradycyjnej pracy związanej z attaches wojskowymi i szpiegostwem przemysłowym doszły - według informacji opublikowanych w mediach - funkcje w znacznym stopniu polityczne. To niejawne działania wobec dziennikarzy i struktur społecznych, ingerowanie w procesy polityczne" - zauważa "Nowaja Gazieta".

Jej zdaniem, ewenementem jest fakt, że obce państwa przedstawiły wywiadowi rosyjskiemu "dość uzasadnione pretensje dotyczące organizacji zamachów, w tym na wrogów politycznych". Tego rodzaju "aktywnymi operacjami" radziecki i rosyjski wywiad nie zajmował się bowiem w ciągu minionych 50 lat, "w odróżnieniu od CIA, wywiadów Francji, Anglii" i innych państw. "Jednak nowa praktyka naszych wojskowych prześcignęła nawet niepisane zasady wypracowane przez Amerykanów: zabijać można tylko obcych obywateli i tylko tam, gdzie nie ma rządów prawa. Zabójstwo w Europie i USA grozi odpowiedzią o takiej mocy (...), że pozbawia wartości cały plan" - ocenia komentator.

"Nowaja Gazieta" zadaje pytanie, czy obecne wydarzenia mogą stać się punktem zwrotnym, "po którym Sztab Generalny zacznie budować współczesny profesjonalny wywiad wojskowy". "Wojna gruzińska (o Osetię Południową w 2008 roku - przyp.red.) doprowadziła do reformy armii, tak więc wszystko może się zdarzyć" - konstatuje autor artykułu.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama