Menu

Nowa aplikacja dla ofiar przemocy domowej

Nowa aplikacja dla ofiar przemocy domowej
Nowa aplikacja to serwis pogodowy z ukrytym menu. (Fot. Getty Images)
Przy wsparciu policji z Warszawy, Wilna i Berlina powstała aplikacja na smartfony i tablety, która pozwala zgłaszać przypadki przemocy w rodzinie. Ma wiele funkcji, można dzięki niej m.in. nagrywać zdarzenie, co może być przydatne w sądzie. Jest bezpłatna i ogólnodostępna, a do tego oferuje pokrzywdzonym ochronę.
Reklama

Aplikacja Twój parasol w momencie uruchomienia wyświetla prognozę pogody. To celowy zabieg, by chronić korzystające z niej osoby. Jeśli napastnik zajrzy na telefon swojej ofiary, zobaczy jedynie, jaka temperatura i jaka wilgotność powietrza utrzymuje się w okolicy.

Następnie aplikacja prowadzi do informacji zawierających regulacje prawne, procedury, wskazówki dla ofiar przemocy. Podaje też adresy placówek, w których można szukać pomocy. W razie zagrożenia może połączyć z numerem alarmowym 112 lub - bardziej dyskretnie - wysłać wiadomość alarmową SMS-em.

Funkcja "Notatnik" umożliwia natomiast zrobienie zdjęcia lub nagranie filmiku ze zdarzenia. Taki materiał można później wykorzystać jako dowód podczas rozmowy z policją czy w sądzie.

Jeśli użytkownik poczuje się zagrożony, w każdej chwili może wrócić do strony startowej. Wystarczy kliknąć w dużą, centralnie umieszczoną ikonkę oznaczoną "x" (przycisk kasujący).

Polacy mogli korzystać dotychczas z pogotowia telefonicznego "Niebieska Linia", gdzie tylko w listopadzie tego roku pomocy szukało 1838 osób. (Fot. Getty Images)

"Mam nadzieję, że aplikacja Twój Parasol się sprawdzi i będzie wykorzystywana zarówno przez ofiary przemocy domowej, ale również przez osoby, które tą przemocą interesują się zawodowo" - poinformował Komendant Rejonowy Policji Warszawa I - insp. Sławomir Piekut.

Do tej pory Polacy mogli korzystać głównie z telefonicznego pogotowia "Niebieska Linia". Tylko w listopadzie tego roku szukało tam pomocy 1 838 osób.

Wśród telefonujących zdecydowaną większość stanowiły kobiety (77,9 proc.), a numer infolinii wybierali głównie dorośli. Kontaktowano się ze wszystkich regionów Polski, głównie z dużych miast; najwięcej telefonów było z Mazowsza.

Czytaj więcej:

UNICEF: Co dziesiąte dziecko w Polsce jest nieszczęśliwe

Charlize Theron: Przemoc domowa to doświadczenie wielu ludzi

"DGP": Rekordowa skala przemocy w polskich rodzinach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.04.2020
  GBP 5.178 złEUR 4.537 złUSD 4.174 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama