Menu

Nowa Zelandia i Australia już powitały Nowy Rok!

Nowa Zelandia i Australia już powitały Nowy Rok!
Pokaz sztucznych ogni w Sydney (fot. Getty Images)
Podczas gdy w Europie odliczanie do Nowego Roku jeszcze trwa, w Nowej Zelandii i niektórych państwach u azjatyckich wybrzeży Pacyfiku północ już wybiła. Pod słynną operą w Sydney ogromny pokaz fajerwerków podziwiało ponad 1,5 mln ludzi.
Reklama
Jako pierwsi w Nowy Rok weszli mieszkańcy Samoa oraz archipelagu Sporady Środkowopolinezyjskie, którego część należy do Kiribati, a część - do Stanów Zjednoczonych. Północ wybiła tam o godzinie 10:00 CET. W 2011 roku Samoa przeszło na zachodnią stronę linii zmiany daty, dzięki czemu z grupy państw najpóźniej witających sylwestrową północ przeszło do tych, które witają ją najwcześniej.

Godzinę później nadejście 2014 roku świętowali mieszkańcy Nowej Zelandii. W Auckland organizatorzy zapraszają na 14 godzinne świętowanie w samym centrum tego największego nowozelandzkiego miasta - na sztucznej plaży, powstałej z czterech ton usypanego w tym miejscu piasku. Stołeczne Wellington postanowiło w tym roku obchodzić Nowy Rok bardziej powściągliwie i ograniczony budżet przeznaczyło na noworoczny piknik 1 stycznia.

Władze Sydney zapowiedziały, że tegoroczny pokaz sztucznych ogni przebije wszystkie poprzednie, ale nie chciały zdradzić, jak będzie wyglądał kulminacyjny moment pokazu. Sztuczne ognie po raz pierwszy od 10 lat zostały wystrzelone z dachu słynnej opery, a właściwie z czterech jego połaci, mających przypominać żagle.

Na Filipinach jeszcze przed północą już ponad 260 osób doznało obrażeń na skutek wybuchających petard i wystrzałów oddawanych na wiwat.

Chińczycy zaplanowali pożegnanie roku 2013 pokazami światła, zorganizowanymi na położonym w pobliżu Pekinu odcinku Wielkiego Muru Chińskiego oraz na nadbrzeżnej promenadzie Bund w Szanghaju. Według tradycyjnego kalendarza chińskiego, rozpocznie się Rok Konia.

W Japonii tysiące ludzi, w tym niektórzy noszący z tej okazji tradycyjne kimona, odprawiają modlitwy, dzwonią dzwonami, a w świątyniach zostawiają drobne monety jako ofiarę w intencji zdrowia, bogactwa i szczęścia.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama