Menu

"Niepodległa Szkocja w krótkim czasie może wejść do UE"

"Niepodległa Szkocja w krótkim czasie może wejść do UE"
Polityk przekonywała, że Szkocja mogłaby zostać przyjęta do UE używając funta szterlinga. (Fot. Getty Images)
Niepodległa Szkocja może w 'relatywnie krótkim' czasie wejść do Unii Europejskiej - przekonywała wczoraj Nicola Sturgeon, szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP).
Reklama

"Rozumiemy warunki, które musielibyśmy spełnić, oraz dyskusje, które należałoby przeprowadzić. Ale jeśli będziemy w sytuacji, w której Szkocja zostanie wypchnięta z Unii Europejskiej, wówczas będziemy poszukiwać drogi powrotnej" - wyjaśniła Sturgeon w rozmowie ze stacją BBC.

Polityk przekonywała też, że Szkocja mogłaby zostać przyjęta do UE używając funta szterlinga. "Utworzylibyśmy bank centralny i wymaganą do tego infrastrukturę, to byłoby częścią dyskusji, jaką przeprowadzilibyśmy z UE, ale nie jest prawdą, że przed przystąpieniem do Unii Europejskiej musielibyśmy ustanowić niezależną walutę" - oświadczyła Sturgeon.

Szkocka premier nie potrafiła też w przekonujący sposób odpowiedzieć, w jaki sposób niepodległa Szkocja zamierza osiągnąć nadwyżkę budżetową, skoro obecnie ma deficyt budżetowy, który byłby najwyższy w UE - ok. 7 proc. PKB.

Jak wyjaśniała, niepodległa Szkocja "dążyłaby do nadwyżki budżetowej", co byłoby łatwiejsze gdyby pozostała w UE, bo wtedy notowałaby wyższy wzrost gospodarczy niż będąc poza nią.

Celem SNP jest przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego w przyszłym roku. (Fot. Getty Images)

Choć do pozostałej części Zjednoczonego Królestwa trafia 60 proc. szkockiego eksportu, a do państw UE 18 proc. Sturgeon przekonywała, że ważniejsze dla Szkocji jest, by to handel z UE odbywał się bezproblemowo.

"W naszym interesie jest również utrzymanie się na jednolitym rynku unijnym, który jest osiem razy większy niż rynek brytyjski. Doświadczenie Irlandii, choć w innym czasie w historii, jest takie, że kiedy połączyła ona niepodległość z członkostwem w UE, jej eksport do UE wzrósł i stała się zamożniejsza. Jak sądzę, Szkocja też może osiągnąć to samo, biorąc to, co najlepsze z obu światów" - zaznaczyła szkocka premier.

Powtórzyła też swoje wcześniejsze deklaracje, że celem SNP jest przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego w przyszłym roku, warunkiem poparcia jej ugrupowania dla mniejszościowego rządu Partii Pracy jest zgoda na nowe referendum oraz że w żadnym wypadku nie ułatwi pozostania u władzy Partii Konserwatywnej.

Czytaj więcej:

Johnson: Tylko konserwatyści zapobiegną referendum w Szkocji

Corbyn: Nie będzie referendum w Szkocji w pierwszej kadencji laburzystów

Były szef rządu Szkocji przed sądem z zarzutami próby gwałtu i molestowania

Liderzy głównych partii zmierzyli się z pytaniami publiczności

  Komentarze
  • Londynczyk
   26 listopada 2019, 10:48

   Szkocja ma wielka szanse uwolnic sie od londynu i byc wolna od chorej polityki Londynu .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama