Menu

Niemiecki minister: Nie miałbym problemu z przesunięciem terminu Brexitu

Niemiecki minister: Nie miałbym problemu z przesunięciem terminu Brexitu
Altmaier: W ciągu najbliższych dni sytuacja "nieco się rozjaśni i szybko podejmiemy decyzję". (Fot. Getty Images)
Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier oświadczył dzisiaj, że nie miałby problemu z przesunięciem daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE o kilka dni, czy tygodni. Aktualny termin Brexitu został wyznaczony na 31 października br.
Reklama

"Nie miałbym problemu z wydłużeniem terminu o kilka dni, czy tygodni, gdyby zagwarantowało to uregulowany Brexit" - oznajmił Altmaier na antenie radia Deutschlandfunk.

Odnosząc się do zaplanowanego na dzisiaj głosowania w Izbie Gmin na temat porozumienia Wielkiej Brytanii z UE dotyczącego warunków Brexitu, szef resortu gospodarki dodał, że w ciągu najbliższych dni sytuacja "nieco się rozjaśni i szybko podejmiemy decyzję".

Brytyjski premier Boris Johnson jeszcze raz spróbuje dzisiaj poddać pod głosowanie w Izbie Gmin uzgodnione porozumienie z Unią Europejską o warunkach Brexitu. Planowane w sobotę głosowanie nie odbyło się z powodu przyjętej przez posłów poprawki. Zgodnie z nią, decyzja posłów o poparciu porozumienia z UE została wstrzymana do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z Brexitem.

Johnson jeszcze raz spróbuje dzisiaj poddać pod głosowanie w Izbie Gmin uzgodnione z UE porozumienie. (Fot. Getty Images)

Lewicowo-liberalny dziennik "Frankfurter Rundschau" jest przekonany, że brytyjskiemu premierowi uda się w końcu uzyskać zgodę parlamentu.

"Boris Johnson ma po swojej stronie nie tylko impet, z którym tryumfalnie wrócił na Wyspy po ostatnim szczycie UE. Przede wszystkim powinna mu pomóc frustracja, niezadowolenie i irytacja kilku członków parlamentu, którzy chcą, aby sprawa została wreszcie rozwiązana. To prawdziwa tragedia tej historii" - pisze dzisiaj gazeta.

Regionalny "Voksstimme" z Magdeburga nie podziela tej prognozy i wychodzi z założenia, że Brexit znów zostanie przesunięty.

"To, co dzieje się od dwóch lat w londyńskiej bańce jest niewiarygodne. Podzieleni Brytyjczycy są zagubieni: co rządzący planują z nami zrobić? Ponieważ parlamentarzyści oczywiście sami tego nie wiedzą, istnieje tylko jedna możliwość. Powinno odbyć się referendum, przynajmniej w sprawie umowy z UE, a najlepiej ws. Brexitu" - postuluje dziennik.

Czytaj więcej:

Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu

"Brexit nastąpi 31 października" - zapewniają ministrowie

Media: Albo zgoda Izby Gmin w tym tygodniu, albo UE opóźni Brexit

Johnson chce, by posłowie dziś głosowali nad umową z UE

Francuska minister: Niepewność ws. Brexitu gorsza niż brak porozumienia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości