Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemiecki "Bild": Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną?

Niemiecki "Bild": Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną?
Czy Polacy rzeczywiście wkrótce odczują spadek cen w sklepach? (Fot. Getty Images)
Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. 'Polska teraz mocno temu przeciwdziała' obniżając VAT - pisze dziennik 'Bild' w tekście zatytułowanym 'Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną'.
Reklama
Reklama

Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. "Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie wtedy nawet do ośmiu procent z obecnych 23 procent. Rząd w Warszawie szacuje, że obniży to cenę paliwa nawet o równowartość 15 centów na litrze" - relacjonuje "Bild".

"Wzywam wszystkich handlowców do odpowiedniego obniżenia cen" - zaapelował premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany odciążenia konsumentów. Władze "mają sprawdzać, czy ceny są rzeczywiście obniżane" - pisze dziennik.

Opisując polskie plany "Bild" zwraca uwagę, że tańsza ma być w Polsce także energia elektryczna; premier zapowiedział obniżenie podatku VAT do 5 proc. przez najbliższe cztery miesiące. "Aby powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, do końca lipca zniesiony zostanie także VAT na gaz. Zwolnione z podatku są również nawozy, których produkcja ucierpiała szczególnie z powodu wysokich cen gazu" - czytamy na łamach gazety.

Morawiecki nazwał gwałtowny wzrost cen gazu "strasznym" i obarczył winą za ten stan politykę rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom - pisze "Bild".

Obecne obniżki podatków są częścią rządowej "tarczy antyinflacyjnej" i są bardzo kosztowne: same ogłoszone teraz obniżki VAT będą kosztowały Polskę równowartość ok. 1,54 mld euro - informuje "Bild".

Czytaj więcej:

W 2022 r. ceny mieszkań będą dalej rosnąć, choć wolniej

PKP Intercity: Od 13 stycznia podwyżka cen biletów

Sondaż dla "DGP" i RMF FM: Polacy uważają, że inflacja jest znacznie wyższa

  Komentarze
  • Taaaaa
   14 stycznia, 17:06

   Czyli sie zadlużą jeszcze bardziej no bo chyba z nieba im nie zleci? Japiernicze, ta banksterka nas wykończy, pamiętaj ze kazdy kryzys jest zaplanowany lata wcześniej i ty go spłacasz banksterce która tylko mowi politykom jak głosować żeby paliwko i złotko przytulić

  • Jjt
   14 stycznia, 20:41

   Jaka analiza gospodarcza? Zajmij sie chlopie tym co robisz na budowie czy w knajpie i nie komentuj jak nie masz pojecia.

  • Olek
   15 stycznia, 00:51

   Taaaaa@ podatek VAT trafia do unii europejskiej od państw członkowskich Czyli zmniejszenie go nie będzie miało wpływu na zadłużenie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.01.2022
  GBP 5.4731 złEUR 4.5821 złUSD 4.0593 złCHF 4.4161 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama