Menu

Niemcy wykluczyły przeniesienie wojsk USA do Polski

Niemcy wykluczyły przeniesienie wojsk USA do Polski
Amerykańscy żołnierze stacjonują obecnie m.in. w niemieckiej bazie wojskowej Buechel. (Fot. Getty Images)
Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za dalszym stacjonowaniem amerykańskich żołnierzy w RFN. Jej zdaniem, leży to w obopólnym interesie Niemiec i USA.
Reklama

"Obecność wojsk USA w Niemczech to obopólny interes bezpieczeństwa. Nie mam żadnych sygnałów, że Stany Zjednoczone uważają inaczej" - oświadczyła Kramp-Karrenbauer w rozmowie z magazynowym wydaniem dziennika "Bild" - "Bild am Sonntag" ("BamS").

9 sierpnia ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich - w ocenie Waszyngtonu - wydatków Niemiec na obronność.

"To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów (żołnierzy i cywilnej obsługi) w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele" - oświadczył Grenell.

Zdaniem komentatorów, Niemcy przeznaczają zbyt małą część budżetu na cele militarne. (Fot. Getty Images)

Stany Zjednoczone chcą zwiększyć liczbę swoich żołnierzy rozmieszczonych w Polsce z 4,5 tys. do 5,5 tys. Prezydent Donald Trump nie zamierza jednak wysyłać na kontynent europejski dodatkowych sił, lecz przenieść stacjonujące tu już oddziały. W czerwcu oświadczył, że mógłby uszczuplić kontyngent obecny w Niemczech.

Kwestia wydatków na Bundeswehrę jest jednym z tematów budzących największe kontrowersje w rządzącej w RFN koalicji chadeków i socjaldemokratów z SPD. Ci drudzy nie chcą bowiem zwiększać budżetu wojska.

  Komentarze
  • Wtorek
   19 sierpnia 2019, 07:06

   widać od razu ze niemiaszki graja w jednej drożynie z moskalami...zniesienie sankcji... nord stream, teraz wojska NATO...

  • Typ
   19 sierpnia 2019, 07:32

   Co to za tytuł? A co niemcy maja do wykluczenia?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama