Menu

Niemcy sceptyczne co do rosyjskiej szczepionki na Covid-19

Niemcy sceptyczne co do rosyjskiej szczepionki na Covid-19
"Problem w tym, że wiemy o niej bardzo mało, bo rosyjskie władze nie są zbyt przejrzyste". (Fot. Getty Images)
Minister zdrowia RFN Jens Spahn stwierdził dzisiaj, że ze sceptycyzmem podchodzi do decyzji Rosji, aby formalnie zaakceptować do użytku nową szczepionkę na koronawirusa. Jak ocenił, szczepionka nie przeszła pełnych badań, a działania Moskwy nie są przejrzyste.
Reklama

W wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Spahn zasugerował, że dopuszczając do użytku szczepionkę na koronawirusa jako pierwszy kraj na świecie, Rosja nie kierowała się bezpieczeństwem. "Tu nie chodzi o bycie pierwszym - chodzi o posiadanie skutecznej, przetestowanej i bezpiecznej szczepionki" - ocenił minister.

"Aby mieć zaufanie do takiej szczepionki, myślę, że bardzo, bardzo ważne jest - nawet w czasie pandemii - aby wykonać porządne badania, a zwłaszcza upublicznić je. Problem w tym, że wiemy o tym bardzo mało, bo rosyjskie władze nie są zbyt przejrzyste" - stwierdził.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia już wczoraj podało w wątpliwość jakość i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki, nazwanej Sputnik V, zwracając uwagę, że brak jest danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa środka. Rzeczniczka resortu zastrzegła, że szczepionka zostanie dopuszczona do użytku w UE dopiero po przejściu pełnych testów klinicznych.

Wątpliwości zgłosiło także rosyjskie Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych, które w liście otwartym stwierdziło, że szczepionka została podana jak dotąd mniej niż setce osób, co oznacza, że przeszła jedynie pierwszą z wymaganych zwykle trzech faz badań klinicznych; co więcej, dotychczasowe badania nie spełniały międzynarodowych standardów.

Według dziennika "New York Times", w trzeciej fazie badań klinicznych - z udziałem tysięcy badanych - jest obecnie siedem potencjalnych szczepionek, z czego cztery pochodzą z Chin. Pozostałe należą do amerykańskich, brytyjskich i niemieckich koncernów farmaceutycznych. W fazie trzeciej są też australijskie badania nad skutecznością istniejącej od dekad szczepionki BCG na gruźlicę.

Czytaj więcej:

Szczepionka na Covid-19 "może nie być szeroko dostępna do połowy 2021 r."

WHO: Szczepionka przeciwko Covid-19 może przyspieszyć ożywienie gospodarcze

Unijna komisarz: Szczepionka przeciwko koronawirusowi może być gotowa już w tym roku

Putin: Mamy gotową szczepionkę na koronawirusa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama