Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy sceptyczne co do rosyjskiej szczepionki na Covid-19

Niemcy sceptyczne co do rosyjskiej szczepionki na Covid-19
"Problem w tym, że wiemy o niej bardzo mało, bo rosyjskie władze nie są zbyt przejrzyste". (Fot. Getty Images)
Minister zdrowia RFN Jens Spahn stwierdził dzisiaj, że ze sceptycyzmem podchodzi do decyzji Rosji, aby formalnie zaakceptować do użytku nową szczepionkę na koronawirusa. Jak ocenił, szczepionka nie przeszła pełnych badań, a działania Moskwy nie są przejrzyste.
Reklama
Reklama

W wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Spahn zasugerował, że dopuszczając do użytku szczepionkę na koronawirusa jako pierwszy kraj na świecie, Rosja nie kierowała się bezpieczeństwem. "Tu nie chodzi o bycie pierwszym - chodzi o posiadanie skutecznej, przetestowanej i bezpiecznej szczepionki" - ocenił minister.

"Aby mieć zaufanie do takiej szczepionki, myślę, że bardzo, bardzo ważne jest - nawet w czasie pandemii - aby wykonać porządne badania, a zwłaszcza upublicznić je. Problem w tym, że wiemy o tym bardzo mało, bo rosyjskie władze nie są zbyt przejrzyste" - stwierdził.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia już wczoraj podało w wątpliwość jakość i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki, nazwanej Sputnik V, zwracając uwagę, że brak jest danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa środka. Rzeczniczka resortu zastrzegła, że szczepionka zostanie dopuszczona do użytku w UE dopiero po przejściu pełnych testów klinicznych.

Wątpliwości zgłosiło także rosyjskie Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych, które w liście otwartym stwierdziło, że szczepionka została podana jak dotąd mniej niż setce osób, co oznacza, że przeszła jedynie pierwszą z wymaganych zwykle trzech faz badań klinicznych; co więcej, dotychczasowe badania nie spełniały międzynarodowych standardów.

Według dziennika "New York Times", w trzeciej fazie badań klinicznych - z udziałem tysięcy badanych - jest obecnie siedem potencjalnych szczepionek, z czego cztery pochodzą z Chin. Pozostałe należą do amerykańskich, brytyjskich i niemieckich koncernów farmaceutycznych. W fazie trzeciej są też australijskie badania nad skutecznością istniejącej od dekad szczepionki BCG na gruźlicę.

Czytaj więcej:

Szczepionka na Covid-19 "może nie być szeroko dostępna do połowy 2021 r."

WHO: Szczepionka przeciwko Covid-19 może przyspieszyć ożywienie gospodarcze

Unijna komisarz: Szczepionka przeciwko koronawirusowi może być gotowa już w tym roku

Putin: Mamy gotową szczepionkę na koronawirusa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama