Menu

Niemcy przedłużają "twardy lockdown". Mogą powrócić kontrole graniczne

Niemcy przedłużają "twardy lockdown". Mogą powrócić kontrole graniczne
Wczoraj zdecydowano także o wprowadzeniu nowych ograniczeń w walce z pandemią. (Fot. Getty Images)
Podczas wczorajszego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych zdecydowano o przedłużeniu twardego lockdownu w Niemczech do 14 lutego. Będą także nowe obostrzenia. Niemcy nie wykluczają też przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami UE.
Reklama

Wczoraj zdecydowano o wprowadzeniu nowych ograniczeń w walce z pandemią. Pracodawcy muszą umożliwiać swoim pracownikom pracę z domu wszędzie tam, gdzie warunki na to pozwalają. Praca z domu powinna być możliwa na mocy rozporządzenia przynajmniej do 15 marca.

Ponadto, pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom maseczki medyczne, jeśli nadal muszą przychodzić do biura lub fabryki.  Będzie też wprowadzony obowiązek noszenia "maseczek medycznych" w komunikacji miejskiej i sklepach - czyli FFP2 lub tańszych maseczek chirurgicznych.

Prywatne spotkania są nadal dozwolone między członkami jednego gospodarstwa domowego oraz jedną osobą, która nie mieszka w tym gospodarstwie domowym. Restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część handlu detalicznego pozostają zamknięte. Wyjątki nadal dotyczą na przykład sklepów spożywczych i aptek. Szkoły i przedszkola będą pozostaną zamknięte do 14 lutego.

Wszystkie zgromadzenia wiernych w kościołach, synagogach i meczetach, a także w miejscach spotkań innych wspólnot religijnych są dozwolone tylko pod następującymi warunkami: musi być zachowana minimalna odległość 1,5 metra, śpiewy zbiorowe są zabronione, obowiązuje noszenie maseczek medycznych.

"W obliczu ryzyka rozprzestrzenienia się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają też przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej" - ostrzegła wczoraj kanclerz Angela Merkel.

"Wcale tego nie chcemy, liczymy na partnerską współpracę z sąsiadami, ale gdyby te kraje miały podążać innymi drogami, czego w tej chwili nie dostrzegam, to musimy być przygotowani na ostateczność" - stwierdziła szefowa niemieckiego rządu.

Czytaj więcej:

Niemcy: Rośnie strach przed zakażeniem koronawirusem

Nowy wariant koronawirusa obecny w Niemczech od listopada

Niemcy: Rośnie liczba osób gotowych zaszczepić się przeciw Covid-19

Niemcy: Coraz więcej biednych i samotnych osób. Najbardziej dotknięci są emeryci

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama