Menu

Niemcy przedłużają lockdown. Blisko połowa zakażeń wariantem z UK

Niemcy przedłużają lockdown. Blisko połowa zakażeń wariantem z UK
Niemcy jednocześnie będą stopniowo luzować obostrzenia. Na zdjęciu ludzie spacerujący nad Renem w Duesseldorfie. (Fot. Getty Images)
Po trwającej niemal 9 godzin konferencji kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli wczoraj wieczorem decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Zarazem przedstawiono kilka opcji poluzowań w zależności od rozwoju sytuacji.
Reklama
Reklama

Na początek zostanie złagodzone rygorystyczne ograniczenie prywatnych kontaktów. Począwszy od poniedziałku, prywatne spotkania w jednym gospodarstwie domowym z udziałem członków innej rodziny będą ponownie możliwe, ale ograniczono liczbę ich uczestników do pięciu osób oprócz dzieci do 14.roku życia. Jeśli liczba infekcji będzie się nadal obniżać, z czasem dozwolonych będzie jeszcze więcej kontaktów z innymi osobami.

Targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie mogą również być ponownie otwierane w całym kraju od 8 marca, ale na ściśle określonych zasadach, które dotyczą przestrzegania zasad higieny i dystansowania społecznego.

Ograniczone możliwości luzowania restrykcji mogą być stosowane w regionach, gdzie zapadalność będzie się utrzymywać poniżej 7-dniowego progu 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Na tym etapie ma obowiązywać zasada wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Dozwolone jest też uprawianie sportu na wolnym powietrzu - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Jeśli siedmiodniowy wskaźnik zapadalności utrzymywałby się na stałym poziomie poniżej 50 nowych zakażeń na 100 tys., wymagania te zostałyby zniesione lub zmodyfikowane. Na tym z kolei etapie byłoby możliwe uprawianie sportu w małych grupach na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że nie pociąga to za sobą kontaktu fizycznego uczestników.

Kolejne kroki wychodzenia z lockdownu będą uzależnione od tego czy poprzedni etap nie doprowadził do pogorszenia zapadalności siedmiodniowej w okresie 14 dni.

Tymczasem wczoraj dziennik "Tagesspiegel" poinformował, że wysoce zakaźny wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii odpowiada obecnie za prawie połowę wszystkich infekcji w Niemczech. Według berlińskiego Instytutu Roberta Kocha (RKI) 46,1 proc. próbek przebadanych w minionym tygodniu było wywołanych przez wariant wirusa B.1.1.7

Czytaj więcej:

Niemcy boją się, że Polacy nie dojadą na zbiory szparagów

Merkel "chce stopniowo łagodzić restrykcje" w Niemczech

Jedna trzecia Niemców nie chce się szczepić na Covid-19

Niemiecki ekspert o trzeciej fali pandemii: "Będzie tak źle, jak w szczycie drugiej fali"

Media: Lockdown w Niemczech do 28 marca, ale w "lżejszej wersji"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama