Menu

Niemcy: Zdarza się, że pracodawcy zwalniają polskich pracowników

Niemcy: Zdarza się, że pracodawcy zwalniają polskich pracowników
W Niemczech pracują m.in. polscy inżynierowie, których trudno byłoby zastąpić... (Fot. Getty Images)
'Zdarza się, że pracodawcy ze względu na problemy wywołane epidemią koronawirusa zwalniają polskich pracowników w trybie natychmiastowym' - poinformowała Agnieszka Misiuk, doradca i ekspert w kwestiach prawa pracy na terenie Niemiec.
Reklama

Dodała, że w większości przypadków takie wypowiedzenia, także w tej szczególnej sytuacji, są niezgodne z prawem. "Niestety epidemia jeszcze bardziej utrudnia pracownikom egzekwowanie swoich uprawnień na drodze sądowej" - zauważyła. Punkt "Uczciwa mobilność" udziela polskim pracownikom porad związanych z prawem pracy i koronawirusem pod numerem 0049 800 0005780.

Środki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa skomplikowały sytuację polsko-niemieckiego pogranicza. Z tego powodu punkt informacyjny "Uczciwa mobilność" w Berlinie odebrał w ostatnich dniach prawie 600 telefonów od pracowników zagranicznych, którym epidemia koronawirusa utrudniła wykonywanie pracy na terenie Niemiec, w tym od wielu Polaków. "Część osób zdecydowało się zostać w domu po polskiej stronie granicy, ze względu na opiekę nad dziećmi lub obawę przez zakażeniem" - wyjaśniła Agnieszka Misiuk, doradca w kwestiach prawa pracy na terenie Niemiec.

Są też Polacy, którzy zdecydowali się pozostać po niemieckiej stronie, by dalej pracować w Niemczech. Wnioski o dopłaty na zakwaterowanie złożyły od poniedziałku przedsiębiorstwa, które zatrudniają polskich pracowników na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego. "Złożono już ponad 200 wniosków" - wyjaśnił sekretarz stanu w rządzie Meklemburgii-Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann. Wytłumaczył, że pojedynczy formularz może obejmować większą ilość pracowników.

"Tylko w szpitalu w Pasewalku pracuje 18 polskich lekarzy". (Fot. Getty Images)

Od poniedziałku firmy działające na terenie landu mogą składać wniosek o wsparcie dla polskich pracowników w wysokości 65 euro dziennie oraz 20 euro na dodatkowego członka rodziny. Pracownik może z dodatku opłacić lokum po niemieckiej stronie.

Jest to tymczasowe rozwiązanie trzech niemieckich landów, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii, dla polskich obywateli, którzy mieszkają na terenie własnego kraju, ale pracują po stronie niemieckiej. Dodatek wprowadzono po decyzji polskich władz z 25 marca, na mocy której osoby powracające z Niemiec do Polski muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, co wyklucza codzienny dojazd do pracy w Niemczech.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni tym polskim pracownikom, którzy podjęli decyzję o czasowym pobycie w Niemczech, czasami zostawiając w domach swoje rodziny" - zauważył Dahlemann. Podkreślił, że na terenie landu pracują m.in. polscy lekarze lub inżynierzy, których nie da się w obecnej sytuacji zastąpić. "Tylko w szpitalu w Pasewalku pracuje 18 polskich lekarzy" - zaznaczył polityk. Dodał, że szanuje decyzję polskiego rządu, a władze landu pozostają w kontakcie na temat utrudnień granicznych z ambasadą RP w Berlinie.

49 wniosków złożyły do czwartku przedsiębiorstwa w Saksonii. Władze Brandenburgii poinformowały, że nie dysponują jeszcze danymi na ten temat.

Czytaj więcej:

Niemcy walczą o Polaków. Oferują 65 euro dodatku dziennie

Polacy dojeżdżający do pracy w Niemczech "znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji"

Niemcy robią wyjątek dla absolwentów polskich uczelni medycznych

  Komentarze
  • M
   3 kwietnia, 08:18

   Inżynierzy uchaha

  • Zenek
   3 kwietnia, 08:19

   To jest fake news, przedwyborcza propaganda pisu aby ponownie poszukac wroga.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama