Menu

Niemcy: W ciągu roku przybyło 10 tys. nowych lekarzy. Najwięcej z Syrii i Rumunii

Niemcy: W ciągu roku przybyło 10 tys. nowych lekarzy. Najwięcej z Syrii i Rumunii
W Niemczech przybywa nowych lekarzy, choć - zdaniem rządzących - wciąż przydałoby się ich więcej. (Fot. Getty Images)
Liczba zarejestrowanych w niemieckich izbach lekarskich praktykujących lekarzy wzrosła w 2019 roku o blisko 10 tysięcy, do łącznie 402 tysięcy, ale to wciąż za mało w stosunku do potrzeb starzejącego się społeczeństwa - poinformowała dziś Federalna Izba Lekarska w Berlinie.
Reklama

Ponad 3 800 nowo zarejestrowanych w ubiegłym roku lekarzy przybyło z zagranicy, zwiększając do 58 168 liczbę wykonujących ten zawód cudzoziemców. Państwa, z których pochodzi ich najwięcej, to Syria (4 486), Rumunia (4 433), Grecja (2 811), Austria (2 381) i Rosja (2 321).

Jeden lekarz przypada w Niemczech na około 200 mieszkańców, ale istnieje pilna konieczność podniesienia tego wskaźnika - zaznaczyła Federalna Izba Lekarska. Przypomniała, że w konsekwencji negatywnych zmian w strukturze wiekowej ludności liczba przypadków wymagających leczenia szpitalnego wzrosła z 17,8 mln w roku 2009 do 19,5 mln w roku 2017, a niemal co piąty praktykujący obecnie lekarz ma ponad 60 lat.

"Pandemia koronawirusa uwidoczniła nam w drastyczny sposób, jak bardzo nasze życie społeczne i gospodarcze uzależnione jest od dobrze funkcjonującej służby zdrowia" - przekazał prezes Federalnej Izby Lekarskiej Klaus Reinhardt. Podkreślił, że wspieranie kształcenia lekarzy i zapewnienie odpowiednio licznego fachowego personelu medycznego powinno być dla polityków najwyższym priorytetem.

Niemiecka służba zdrowia uchodzi za drugą - po brytyjskiej - najlepszą na świecie. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Syryjski uchodźca wygrał prawo do pozostania dla swojej rodziny w przypadku śmierci

  Komentarze
  • Arek
   23 maja, 10:35

   zdaje sie ze przed pandemia bbc i the times trabily ze nhs ma problem z budzetem bo wiekszos idzie na pokrycie ledow lekarskich a okladka gazety mowila ze ma by 11 tys osob na jednego GP

  • Wtorek
   23 maja, 13:56

   ciekawe jak zweryfikowali ich dyplomy... w Rumunii można kupić a Syryjczyk pewnie zadeklarował ze ma dyplom ale dokumenty zaginęły! Ilu takich cennych doktorków angela chciała przekazać do Polski?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Reklama