Menu

Niemcy: To obywatele UK zapłacą za wyjście z UE

Niemcy: To obywatele UK zapłacą za wyjście z UE
Jak ocenił niemiecki polityk, Brexit odbije się najbardziej na zwykłych Brytyjczykach. (Fot. Getty Images)
Wiceminister spraw zagranicznych Niemiec odpowiedzialny za sprawy europejskie Michael Roth oświadczył dziś, że to obywatele Wielkiej Brytanii zapłacą za Brexit. Ryzyko wyjścia kraju z UE bez umowy znacząco wzrasta - ocenił dyplomata.
Reklama

"Kto w tych dniach mówi o obywatelkach i obywatelach Wiekiej Brytanii?" - pytał retorycznie Roth w radiu "Deutschlandfunk". "To oni będą musieli zapłacić rachunek i wypić piwo, którego im nawarzyli wygadani cynicy, opowiadając jakieś bzdury" - zwrócił uwagę polityk.

Wiceszef MSZ wyraził brak zrozumienia dla wczorajszego wyniku głosowania w brytyjskim parlamencie, w którym większość deputowanych odrzuciła wynegocjowany przez rząd Theresy May projekt umowy wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów, a za - 242 (różnica 149 głosów). Roth dodał też, że UE wielokrotnie reagowała na troski i obawy Zjednoczonego Królestwa gotowością do kompromisu.

"Ale to wzajemne obarczanie się winą za niepowodzenia musi się skończyć. Nie dostajemy żadnej rozsądnej odpowiedzi, czego właściwie Wielka Brytania chce" - ubolewał. "Jesteśmy zainteresowani konstruktywnym rozwiązaniem i to na pewno nie my będziemy odpowiedzialni za ewentualne fiasko" - oznajmił.

Jeśli data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostanie przesunięta o więcej niż kilka tygodni lub zostanie wyznaczona na dzień po 1 lipca, to - zdaniem Rotha - obywatele tego kraju powinni wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zastrzegł jednocześnie, że będzie to trudne do przeprowadzenia z politycznego punktu widzenia.

Z kolei minister gospodarki RFN Peter Altmaier dodawał w środę Brytyjczykom otuchy. "Po dzielących debatach i głosowaniach, dziś może nadejść punkt zwrotny: odrzucenie bezumownego Brexitu przez ponadpartyjną większość zjednoczy miliony w Wielkiej Brytanii i Europie. Stworzy nadzieję i solidarność. Cokolwiek ostatecznie postanowicie - powodzenia, drodzy przyjaciele!" - napisał na Twitterze polityk CDU, bliski współpracownik kanclerz Angeli Merkel.

Dziś brytyjscy posłowie będą decydować, czy Wielka Brytania powinna wyjść z UE bez umowy. W razie porażki również tego wniosku, kolejnego dnia, tzn. jutro, zdecydują, czy udzielić nowej instrukcji rządowi, aby przedłużyć proces opisany w Artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić Brexit.

Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia Brexitu, W. Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości